اخبار خراسان جنوبی/

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجندخبرداد:
کمبود فضای آموزشی در روستاهای حاشیه ی شهر بیرجند
مدیر آموزش وپرورش شهرستان ازکمبود فضای آموزشی در روستاهای حاشیه ی شهر بیرجند خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بیرجند، مجید بهدانی  مدیر آموزش و پرورش بیرجند در جلسه شورای آموزش وپرورش شهرستان بیرجند که عصر امروز در سالن جلسات مدیریت آموزش و پرورش بیرجند برگزارشد با بیان کمبود کلاس درس در روستای حاجی‌آباد، امیرآباد و چهکند، اظهار داشت: در کلاس های فعلی نیز ۳۰ تا ۴۰ دانش‌آموز بدون امکانات کارگاهی آزمایشگاهی مشغول تحصیل هستند که اگر برای سال آینده فضای آموزشی مورد نیاز فرهم نشود مجبور خواهیم شد برخی از این مدارس را دوشیفته کنیم.
محمود چاوشان نیزبا اشاره به کمبود فضای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر و حاشیه شهر، اظهار کرد: در شهرستان بیرجند که مرکز استان است سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز ۴.۸۴ مترمربع است در حالی که سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در کشور هم اکنون ۵.۲۲ مترمربع است که با استاندارد تعریف شده کشوری نیز حدود یک مترمربع فاصله دارد.

مدیرکل توسعه،‌ تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در حاشیه شهر بیرجند ۲.۱۳ متر مربع است، تصریح کرد: اگر سال ۲۰۰ کلاس درس احداث و جامعه دانش‌آموزی بیرجند ثابت باشد سالانه ۲ تا ۳ دهم به سرانه اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه لازمه رفع کمبود فضای آموزشی توجه ویژه به خیران است، تأکید کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای جبران کمبود فضای آموزشی در سایت‌های مسکن و حاشیه شهر بیرجند استفاده شود.

چاوشان با اشاره به اینکه ۱۱ پروژه آموزشی با ۹۲ کلاس درس و مساحت ۱۰ هزار مترمربع با کمک خیران نیک‌اندیش داریوش گنجی و علیرضا رضایی در حال احداث در بیرجند است، افزود: پروژه ۱۲ کلاسه شهرک امام علی(ع) در چهکند و پروژه ۶ کلاسه حاجی‌آباد تا مهرماه ۱۴۰۲ آماده بهره‌برداری خواهد شد.

مدیرکل توسعه،‌ تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین پروژه ۱۲ کلاسه روستای دستگرد در حال احداث است که امیدواریم سریعتر به اتمام برسد.

گفتنی است، فروش اموال اسقاطی مدارس روستایی آموزش و پرورش بیرجند، نامگذاری یک از میدان‌ها و پارک‌های شهر به نام خیر نیک‌اندیش داریوش گنجی، تأمین فضای هنرستان پسرانه هنرهای زیبا و انسداد مبادی بیسوادی از دیگر دستور کارهای ششمین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بیرجند بود که مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

فرمانداربیرجندخبرداد:
پیگیری نامگذاری میدان و یاخیابانی درشهربیرجند به نام خیر نیک اندیش داریوش گنجی
فرماندار بیرجند ازپیگیری نامگذاری میدان و یاخیابانی درشهربیرجند به نام خیر نیک اندیش داریوش گنجی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش وپرورش شهرستان بیرجند، علی فاضلی‌فرد امروز سه‌شنبه (۴ بهمن)  در شورای آموزش و پرورش بیرجند اظهار کرد: تعطیلات اخیر مدارس به دلیل افت فشار گاز در سطح استان بود و به واسطه این تعطیلی‌‌های خیلی خسارت دیدیم .

فرماندار بیرجند با بیان اینکه آسیب‌های تعطیلی مدارس جبران‌ناپذیر است، گفت: بنابراین دغدغه همه مدیران بحث آموزش و پرورش است و خوشبختانه از امروز مدارس استان حضوری شد.

 

وی تأکید کرد: همه تلاش ما برای دایر بودن مدارس است و هرگونه هزینه کردن برای آموزش و پرورش نوعی سرمایه‌گذاری برای فرزندان این مرز و بوم است.

 

فاضلی‌فرد در ادامه از مدیر آموزش و پرورش بیرجند درخواست کرد مشخصات مدارس روستایی که هنوز شبکه گاز آنان وصل نشده است را به فرمانداری اعلام کنند تا هماهنگی و پیگیری های لازم از نظام مهندسی و شرکت گاز برای اتصال گاز این مدارس صورت گیرد.

 

فرماندار بیرجند با بیان اینکه خیران مدرسه‌ساز همواره در کنار آموزش و پرورش هستند و قدردانی از این نیک‌اندیشان را باید در عمل ثابت کنیم افزود: نامگذاری میدان و خیابانی در شهر بیرجند به نام خیر نیک‌اندیش داریوش گنجی پیگیری خواهد شد.

 

 

فاضلی‌فرد با اشاره به دغدغه کمبود مدرسه در روستاهای حاجی‌آباد، امیرآباد و چهکند در حاشیه شهر بیرجند، عنوان کرد: در سفر دولت پیش‌بینی اعتبار خوبی شد اما با توجه به اینکه بهره‌برداری از امکانات شهرستان بیرجند، استانی است بنابراین در تخصیص اعتبارات بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

 

فرماندار بیرجند در پایان به سکونت ۱۱ هزار افاغنه در بیرجند اشاره کرد و گفت: انتظار ما از دفتر اتباع خارجه در استان این است که همکاری بیشتری برای تأمین فضای آموزشی دانش آموزان افغانستانی داشته باشند

 

 

 

 

پیشگیری از آسیب های اجتماعی به نهاد تنظیم گر نیاز دارد
پیشگیری از آسیب های اجتماعی به نهاد تنظیم گر نیاز دارد
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: دستگاه‌های زیادی در حوزه آسیب ‌های اجتماعی فعالیت دارند اما در این حوزه به یک نهاد تنظیم‌گر نیاز است تا پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی محقق شود.
به گزارش روابط عمومی استاندار خراسان جنوبی؛ آرزو زکایی‌فر با بیان این مطلب در نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد، افزود: دستگاه‌های متعدد از جمله بهزیستی، شهرداری، قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی در این حوزه فعالیت دارند که یک آسیب محسوب می‌شود.
وی با بیان این که در سال‌های گذشته با تأکید رهبر معظم انقلاب در زمینه توجه به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مصوب شد سازمان امور اجتماعی در این زمینه شکل بگیرد تا تقسیم ملی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم، تصریح کرد: این سازمان از جایی در توزیع اعتبارات و بودجه و نیز اقدام و عمل به انحراف رفت در صورتی که دستگاه‌ها وظایف اصلی خود را مطرح می‌کنند و بودجه می‌گیرند.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: در این راستا منابع محدود به‌ صورت هدفمند در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی هزینه می‌شود لذا به یک نهاد تنظیم‌گر در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیاز داریم که وظایف را به همه دستگاه‌های ذیربط در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها سوق دهد و در نهایت منجر به کاهش آسیب شود.
وی افزود: همچنین در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، الگوی مداخلات مؤثر و مشخص وجود ندارد زیرا هر روز یک تصمیم گرفته می‌شود به طور مثال در مورد کودکان خیابانی و معتادین متجاهر نسبت به جمع‌آوری آنان اقدام می‌کنیم اما در زمینه نگهداری و توانمندسازی آنان نیازمند فرآیند صحیح، منابع انسانی و مالی هستیم.
زکایی‌فر با اشاره به برنامه‌های سال آینده دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: برنامه‌ای طراحی شده تا استان‌ها مبتنی بر شواهد، پایگاه داده‌ها و اولویت شیوع آسیب‌هایی که در استان دارند حداقل ۲ برنامه اقدام و عمل براساس زیست‌بوم اجتماعی خود ارائه دهند و تامین منابع مالی آن با این دفتر خواهد بود.
وی یکی از مسائل مهم در حوزه آسیب‌های اجتماعی را داده و اطلاعات عنوان کرد و افزود: آمارها و اطلاعات متعددی وجود دارد لذا دبیرخانه سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی در سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده و اطلاعات وضعیت استان و شهرستان‌ها در این سامانه ثبت می‌شود تا در مرحله اقدام، دستگاه‌ها راه اشتباه نروند.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور تأکید کرد: تمامی دستگاه‌ها باید در این زمینه مشارکت داشته باشند و داده‌های خود را در حوزه آسیب‌های اجتماعی برای بارگذاری در این سامانه در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهند تا دستگاه‌ها در برنامه‌های خود از آن استفاده کنند.
وی بر هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد و گفت: سازمان بهزیستی دارای ۲ هزار و ۵۰۰ تسهیل‌گر اجتماعی در کشور است و با توجه به اینکه سن افراد در معرض آسیب‌های اجتماعی رو به کاهش است در زمینه آموزش به‌ویژه برای دانش‌آموزان و نوجوانان از این ظرفیت می‌توان استفاده کرد.
زکایی‌فر ادامه داد: سازمان بهزیستی سازمانی است که از بدو تولد تا زمان مرگ افراد، فعالیت و خدمات متنوع و مختلفی را به جامعه ارایه می‌دهد که برخی از آنها جزو قوانین بالادستی، وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان بهزیستی است و برخی فعالیت‌ها براساس اقتضائات زمان برعهده این سازمان گذاشته شده است.
وی گفت: اکنون ۱۵۲ فعالیت توسط سازمان بهزیستی در زمینه‌های مختلف حمایتی و معیشتی تا سایر امور از جمله درمان، معلولان، زنان بی‌سرپرست و معتادان متجاهر انجام می‌شود با اینکه این سازمان به لحاظ ساختاری و اعتباری بنیه ضعیفی دارد.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در مورد آسیب‌های اجتماعی مربوط به حکمرانی است گفت: تا زمانی که در این حوزه حکمرانی دانش ‌محور و دانش‌بنیان نداشته باشیم و شیوه عمل ما همان مداخلات سال‌های گذشته باشد راه اشتباهی را طی می‌کنیم.
وی بیان کرد: طبق گزارش‌های مختلف و با توجه به بسترهای و تغییرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیرساختی و سایر مسائل روز از جمله جنگ ترکیبی، تعداد آسیب‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است لذا آنچه با کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دستگاه‌ها دنبال می‌شود بحث ساختار آسیب‌های اجتماعی است که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم آن را ساماندهی کنیم.

 

 

 

 

طرح و برنامه های کشوری، بدون هیچ ابهامی ابلاغ شوند
طرح و برنامه های کشوری، بدون هیچ ابهامی ابلاغ شوند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی بر ابلاغ طرح و برنامه های کشوری، بدون هیچ گونه ابهامی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ طالبی با تأکید بر این مطلب در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان که با حضور مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: ایرادی که در حال حاضر وجود دارد، این است که تکلیف دستگاه ها در این بخشنامه ها مشخص نیست، به همین جهت ضرورت دارد که دستورالعمل ها بدون کوچکترین گره و ابهامی ابلاغ گردند.
وی تصریح کرد: این ابهام، تداخل امور و موازی کاری به همراه دارد و در روند اجرای کار تعلل ایجاد می کند.
معاون استاندار، تعریف متفاوت معتاد متجاهر در دستگاه های مختلف را نتیجه این ابهامات عنوان کرد و گفت: طبق تعریف، معتاد متجاهر فردی است که به صورت علنی و در منظر عموم مواد مخدر استعمال می کند اما این تعریف در حوزه های مختلف با برداشت های متفاوت بکار برده می شود.
طالبی ادامه داد: این برداشت های اشتباه سبب شده هر معتادی به بهزیستی تحویل گردد تا تحت عنوان مرکز ماده ۱۶ درمان شود.
وی با تأکید بر این که تحویل این افراد به بهزیستی، هزینه هایی را بر مجموعه تحمیل می کند، متذکر شد: سرانه های تعیین شده برای درمان افراد معتاد بسیار اندک و ناچیز است و با هزینه‌های درمان، اجاره محل و… همخوانی ندازد.
معاون استاندار با اشاره به آسیب های اجتماعی احصا شده در سطح استان، خاطرنشان کرد: اعتیاد، طلاق، کودک آزاری، همسر آزاری، بالا رفتن سن ازدواج و… از جمله آسیب های اجتماعی در استان خراسان جنوبی است.
طالبی، اعتیاد را ریشه بخشی از آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: بخش عمده کشفیات مواد مخدر و ورودی های زندان های ما مربوط به خراسان جنوبی نیست.
وی، قاچاق سوخت را هم از پدیده های نامیمون در استان برشمرد و اظهار داشت: مقابله با قاچاق سوخت، همراهی و تعامل همه حوزه ها را در کلیه استان ها می طلبد.
معاون استاندار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای مهار پدیده های زباله گردی، تکدی گری، کودکان کار و کودکان خیابانی، خاطرنشان کرد: از حدود ۸ ماه پیش برای ساماندهی کودکان کار، سرپناهی تجهیز و تحویل بهزیستی شده اما همچنان شاهد حضور کودکان در معابر هستیم که به واسطه ترحم مردم، به آنها کمک می شود.
طالبی به ورود آموزش و پرورش به ترغیب کودکان بازمانده از تحصیل به حضور در مدرسه و ادامه تحصیل اشاره کرد.
وی متذکر شد: تعامل، هم افزایی و همراهی دستگاه های اجرایی و پرهیز از موازی کاری، مهمترین راهکار در حل و مهار معضلات و آسیب های اجتماعی است. 

 

 

 

۱۴۰۱/۱۱/۰۵ بهزیستی، حوزه ای با دامنه ای وسیع و متنوع از برنامه ها
بهزیستی، حوزه ای با دامنه ای وسیع و متنوع از برنامه ها
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: بهزیستی، حوزه ای با دامنه ای وسیع و متنوع از برنامه هاست.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ طالبی با تأکید بر این مطلب در جلسه دیدار مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور، خاطرنشان کرد: بهزیستی در راستای مدیریت آسیب های اجتماعی، اقدامات گسترده ای در دستور کار دارد که قابل تقدیر است.
وی متذکر شد: تحقق این برنامه و طرح ها، پشتیبانی و حمایت مالی نیاز دارد.
به گفته وی؛ حمایت بهزیستی خراسان جنوبی به جهت تقویت منابع انسانی از دیگر مطالبات استان می باشد.
معاون استاندار به تشریح موقعیت خراسان جنوبی پرداخت و گفت: خراسان جنوبی، استانی ولایی و انقلابی با مردمی کم توقع است.
طالبی با اشاره به اینکه درآمد مردم به جهت اقلیم منطقه و کم توجهی های گذشته، بسیار کم است، تصریح کرد: فقر معیشتی از مهمترین مشکلات حاکم بر استان است که باعث بروز آسیب های اجتماعی می شود.
وی تأکید کرد: با عنایت به این که مردم خراسان جنوبی، همواره همگام نظام بوده اند و در مناسبت های ملی و مذهبی و نیز انتخابات ها، مشارکتی حداکثری دارند، لذا انتظار این است که به همین اندازه هم در صدر توجه دولت قرار گیرند.

 

 

 

 

گلایه بیرجندی‌ها از توزیع اینترنتی گوشت منجمد و پاسخ مدیران

گلایه بیرجندی‌ها از توزیع اینترنتی گوشت منجمد و پاسخ مدیران

مدتی است که توزیع گوشت منجمد قرمز در استان آغاز شده که در بیرجند و قاینات توزیع از طریق سامانه پست سام انجام می‌شود، اما شهروندان معتقدند نمی‌توانند برای خرید اقدام کنند، چرا که با کلمه موجود نیست مواجه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، تامین و تهیه اقلام خوراکی همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها به حساب می‌آید آن هم در شرایط کنونی که قیمت برخی از اقلام با دلار و طلا بالا و پایین می‌رود.

یکی از اقلام که نیاز اصلی برای خانوارها به حساب می‌آید تامین گوشت است. گوشت قرمز این روزها به کیلویی ۲۴۰ هزار تومان رسیده است و بسیاری از خانواده‌ها توان خرید این قلم کالا را ندارند.

اما دولت همواره در هر برهه از زمان که کالایی قیمتش به یک باره افزایش پیدا می‌کند، به منظور تنظیم قیمت در بازار کالاهایی را در قالب کالای تنظیم بازار عرضه می‌کند که در این برهه از زمان یکی از کالاهایی که در حال عرضه است گوشت تنظیم بازار است.

چندی پیش بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از توزیع گوشت منجمد گوسفند و گوساله با قیمت تنظیم بازار در استان خبر داد و گفت: ۴۹ تن گوشت گوسفندی و ۹۸ تن گوشت منجمد گوساله در سطح استان در حال توزیع است.

جعفری با بیان اینکه مردم شهرستان‌های بیرجند و قاینات می‌توانند نسبت به خرید این محصول از طریق سامانه پست سام اقدام کنند، اما در دیگر شهرستان‌ها با نظارت فرمانداری کار توزیع انجام می‌شود، گفت: توزیع گوشت در دیگر شهرستان‌های استان به صورت فیزیکی و با اولویت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نهادهای حمایتی انجام می‌شود.

وی ارزش میزان گوشت گوساله و گوسفندی منجمد را حدود ۲۱ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: ۵۰۰ تن گوشت منجمد گوساله نیز از وزارتخانه درخواست کرده‌ایم که در صورت تامین این گوشت‌ها بین مردم توزیع می‌شود.

شهروندان بیرجندی گلایه دارند که در طول شبانه روز بارها به سامانه الکترونیکی پست سام مراجعه کرده تا نسبت به خرید گوشت اقدام کنند، اما با هر بار مراجعه با عبارت “موجود نیست” مواجه می‌شوند.

برای بررسی بیشتر به سراغ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی رفتیم. مهدی جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، گفت: هدف اصلی کالاهای تنظیم بازار از همان اسمش مشخص است هدف تنظیم قیمت در بازار است تا بتوانیم با تزریق کالاها با قیمت تنظیم بازار نوسانات بازار را هم تنظیم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در جلسه زیر کمیته تنظیم بازار که در استان خراسان جنوبی گرفتیم مقرر شد کالای تنظیم بازار که در حال حاضر گوشت منجمد است به نحوی توزیع شود که به دست مصرف کننده واقعی برسد، ادامه داد: در جلسات مقرر شد توزیع کالا در بیرجند و قاینات از طریق سامانه پست سام باشد و از آن جایی که قیمت گوشت تنظیم بازار با گوشت داخل بازار تفاوت قیمت زیادی دارد درخواست‌های زیادی برای ثبت نام وجود دارد.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی گوشت را تحویل مباشرین و تعاون روستایی می‌دهد و تعاون روستایی روزانه گوشت‌ها را به پست تحویل می‌دهند، اما آنچه که مطرح است اینکه ظرفیت شرکت پست تنها روزانه ۵۰۰ بسته است و بیشتر از آن امکان جابه‌جایی وجود ندارد به همین دلیل است که بعد از ثبت ۵۰۰ بسته سامانه کلمه ناموجود را ثبت می‌کند.

مدیرکل پست خراسان جنوبی نیز به خبرنگار ما گفت: این برای اولین بار در کشور است که کالای تنظیم بازار با این حوزه توزیع زیاد از طریق پست انجام می‌شود.

ظهوری بیان کرد: برای اینکه کالا به دست مصرف کننده واقعی برسد، توزیع از طریق سامانه پست سام انجام می‌شود و آنچه که مهم است اینکه وقتی از این طریق  ثبت نام و خرید انجام می‌شود هر فرد تنها با یک کد ملی در طول یک ماه می‌تواند یک بار خریداری کند.

وی اظهار داشت: هر روز صبح ساعت ۹ صبح سایت برای ثبت نام و خرید باز است و بعد از آن که ظرفیت ۵۰۰ تا تکمیل شد، سامانه با عنوان ناموجود بسته می‌شود تا همکاران ما در طول ۲۴ ساعت بتوانند میزان ثبت نام شده را رایگان به دست صاحبانشان برسانند.

 

 

 

افزایش ۱۱۳ درصدی تخلفات نانوایی‌ها در خراسان جنوبی

افزایش 113 درصدی تخلفات نانوایی‌ها در خراسان جنوبی

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی با بیان اینکه در مدت ۱۰ ماهه امسال ورودی پرونده‌های تخلف نانوایی‌ها ۱۱۳ درصد افزایش داشته است، گفت: یکی از تخلفات تراکنش‌های غیرواقعی برخی از نانوایان است.

حسین حسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: مدیریت تنظیم بازار و نظارت بر بازار زنجیره‌ای است، چرا که از بخش تولید، توزیع و قیمت‌گذاری نظارت‌ها شروع می‌شود و در تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تخلفات هستیم و نظارت پایش بازرسی بر عهده سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت است که باید پاسخگو باشند.

وی گفت: با تلاش‌های شبانه روزی همکاران در سازمان تعزیرات حکومتی در ۱۰ ماهه امسال ۱۴۱ پرونده عرضه خارج از شبکه آرد، ۴۲ پرونده کم فروشی، ۳۸ پرونده عدم درج قیمت تشکیل شده و همزمان با اجرای طرح “نانی نو” بخشی از مشکلات مردم در حوزه آرد و نان تا حدی کاهش یافته است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی با بیان اینکه در ۱۰ ماهه امسال ۹ هزار و ۴۵۴ مورد تخلف توسط نانوایی‌های استان به ثبت رسیده است، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۳ مورد افزایش دارد.

وی با بیان اینکه از ۹ هزار و ۴۵۴ مورد تخلف ۴۵۱ مورد پرونده مختومه شده است، ادامه داد: ارزش ریالی تخلفات در ۱۰ ماهه امسال ۶۳ میلیارد و ۶۶ میلیون ریال است که پرونده‌های امسال از نظر ورودی افزایش دارد.

حسن‌پور با بیان اینکه در حوزه آرد و نان متاسفانه دایره تخلفات زیاد است، افزود: یکی از دلایل وجود تخلفات در این حوزه وجود اختلاف قیمت بین آرد دولتی و آرد بازار آزاد است که موجب انگیزه برای فروش و قاچاق آرد می‌شود. این در حالی است که دولت یارانه مردم را در اختیار نانوا قرار می‌دهد تا نان به دست مردم برسد و حتی دولت روزانه ۱۵ درصد سود برای نانوا در نظر گرفته، اما باز هم شاهد تخلفات در این حوزه هستیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از تخلفات در این حوزه، تراکنش‌های غیرواقعی است که متاسفانه گاهی دیده می‌شود، نانوا با کارت‌هایی که در دست دارد تراکنش می‌کشد تا این تصور ایجاد شود که او نان زیادی فروخته است و با عملکرد تراکنش خود بتواند آرد بیشتری تحویل بگیرد و به مردم توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان کارت خود را که برای خرید نان است در اختیار کسی قرار ندهند.

حسن‌پور با بیان اینکه هم اکنون قیمت آرد نان یارانه‌ای نوع یک ۳۵ هزار تومان و آرد یارانه‌ای نوع دو ۴۰ هزار تومان است گفت: تعدادی از نانوا‌های استان با شگرد‌های خاصی از جمله تراکنش غیرواقعی، فروش اقلام دیگر با کارت خوان نانوایی خود زمینه را برای فروش آرد آزاد برای خود فراهم می‌کنند که پرونده این تخلفات دیگر در حوزه تعزیرات حکومتی نیست و باید از سوی قوه قضائیه پیگیری شود.

وی بیان کرد: حتی گاهی تعداد کمی از نانوایی‌ها فروش کالا به جای نان دارند و با نانوایانی که به مردم خدمات ندهند و نارضایتی ایجاد کنند، برخورد قانونی می‌شود.

 

 

 

 

۵۹ خدمت بیمه سلامت به معلولان در خراسان جنوبی ارائه شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی از ارائه ۵۹ خدمت این بیمه به جامعه هدف معلولان خبر داد و گفت: افراد واجد شرایط می‌توانند در همه بخش‌ها از این خدمات بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا علی اربابی روز چهارشنبه در نشست معرفی خدمات جدید بیمه سلامت به معلولان که در مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند برگزار شد، افزود: مددجویان برای استفاده از این کد خدمت‌ها باید بیمه پایه داشته باشند و در سامانه بیمه سلامت نشان‌دار شوند.

وی با تاکید بر اینکه همه ایرانیان قابلیت بیمه شدن را دارند و مشکلی در این زمینه نیست اظهار داشت: اگر فردی به لحاظ بیمه مشکل دارد، می‌تواند با مراجعه به بیمه سلامت از خدمات بیمه پایه بهره‌مند شود زیرا ساماندهی خدمات بیمه‌ای اهمیت دارد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به ساماندهی معلولان در مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) گفت: در این مرکز هر فرد به فراخور نیاز خدمات درمانی و بیمه‌ای دریافت می‌کند.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان‌های بیمه سلامت و بهزستی امضا شده و خدمات ارتقا یافته به معلولان ارائه می‌شود.

اربابی گفت: خدمات بیمه‌ای از ۹ مورد به ۵۹ کد خدمت افزایش یافته است که ۱۵ کد خدمت اعضای مصنوعی، ۱۱ کد خدمت گفتار درمانی، ۹ کد شنوایی‌سنجی، هفت کد خدمت بینایی‌سنجی، پنج خدمت فیزیوتراپی و ۶ کد خدمت توانبخشی از جمله آنهاست.

وی بیان کرد: برای معلولان مشمول این خدمات، هزینه‌های پرداختی کد خدمت‌ها ۷۰ درصد تعرفه آن بخشی است که فرد خدمت را دریافت می‌کند لذا شامل بخش خصوصی هم می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: این خدمات که در سال جاری شروع شده کمک شایانی به کاهش هزینه‌های درمان مددجویان بهزیستی است و از آنجایی که بیشتر خدمات در بخش خصوصی ارائه می‌شود این تفاهم‌نامه برای معلولان در کاهش هزینه‌ها اثرگذار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه خدمات در سطح استان با کیفیت خوبی ارائه شود فراخوان‌هایی داده شده و با تعدادی از مراکز خصوصی هم قرارداد منعقد شده است.

اربابی با اشاره به انعقاد قرارداد با حدود ۶۰ مرکز توانبخشی در خراسان جنوبی افزود: لازم است جامعه هدف از تمامی خدمات ارائه شده آگاهی پیدا کند و خدمات منوط به نسخه‌نویسی الکترونیکی است که برای دریافت مزایا باید مطابق دستورالعمل طرح پیش برویم.

وی بیان کرد: خدمات بیمه در سلامتی و ارتقای زندگی معلولان تاثیر زیادی دارد و چون درمان این قشر مستمر است این خدمت دولت سیزدهم می‌تواند در کاهش هزینه‌ها اثرات خوبی داشته باشد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت‌های موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) گفت: طیف وسیع جامعه معلولان از خدمات این مرکز استفاده می‌کنند و تفاهم‌نامه بیمه سلامت با این مرکز می‌تواند منجر به ارائه خدمات مورد نیاز معلولان شود.

وی افزود: این فرصتی است که در دولت سیزدهم فراهم آمده و باید حداکثر تلاش را انجام دهیم تا خدمت با صرف دقیق منابع به جامعه هدف برسد.

اربابی گفت: استان خراسان جنوبی استقبال خوبی در استفاده از خدمات جدید بیمه سلامت داشته و جزو استان‌های پیشرو در ارائه خدمات به معلولان است.

وی تاکید کرد: لازم است نیاز مددجویان به طور دقیق احصا و از کد خدمت‌های تعیین شده استفاده شود همچنین در زمینه گسترش آگاهی جامعه نسبت به خدمات بیمه سلامت باید رسانه‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند هم در این بازدید و نشست گفت: ۴۵۰ معلول ذهنی، جسمی، حرکتی و سالمند به طور شبانه‌روزی در این مرکز تحت نظارت اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی نگهداری می‌شوند.

حامد عرب‌زاده اظهار داشت: به طور متوسط ماهانه هر معلول ۶ میلیون تومان هزینه دارد و برای آن دسته از معلولانی که در مراکز توانبخشی نگهداری می‌شوند حدود سه میلیون تومان یارانه دولتی تخصیص می‌یابد لذا مابقی هزینه‌ها باید از سوی خیران تامین شود.

وی از تکمیل بودن ظرفیت این مجتمع توانبخشی خبر داد و افزود: اکنون ۶۰ نفر در بخش دختران پشت نوبتی داریم و به همین میزان بخش پسران با کمبود فضا مواجه است.

 

 

خدمات ۵۹ گانه بیمه‌ای به مددجویان بهزیستی خراسان جنوبی

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی از ارائه ۵۹ خدمت این بیمه به جامعه هدف معلولان خبر داد و گفت: هزینه‌های پرداختی تمام کد خدمت‌ها ۷۰ درصد تعرفه آن بخشی است که فرد خدمت را دریافت می‌کند و شامل بخش خصوصی نیز می‌شود.

خدمات 59 گانه بیمه‌ای به مددجویان بهزیستی خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، علی اربابی، مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی امروز در نشست خبری مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند با رسانه‌های استان اظهار داشت: همه ایرانیان قابلیت بیمه شدن را دارند و مشکلی برای برخورداری از بیمه سلامت برای هیچ شهروندی وجود ندارد.

وی با اشاره به اهمیت ساماندهی خدمات بیمه‌ای افزود: اگر فردی به لحاظ بیمه خدمات درمانی مشکل دارد، می‌تواند با مراجعه به بیمه سلامت از خدمات بیمه پایه بهره‌مند شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان‌های بیمه سلامت و بهزستی امضا شده است که زمینه خدمات درمانی به معلولان ارتقاء یافته است.

اربابی با اشاره به ساماندهی معلولان در مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند یادآور شد: در این مرکز هر فرد به فراخور نیاز می تواندخدمات درمانی و بیمه‌ای دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: مدجویان و معلولان مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند برای استفاده از این کد خدمت‌ها باید بیمه پایه داشته باشند و در سامانه بیمه سلامت نیز نشان‌دار شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: براساس توافق بین سازمانی ایجاد شده خدمات بیمه‌ای از ۹ مورد به ۵۹ کد خدمت افزایش یافته است.

اربابی ادامه داد: ۱۵ کد خدمت اعضای مصنوعی، ۱۱ کد خدمت گفتار درمانی، ۹ کد شنوایی‌سنجی، هفت کد خدمت بینایی‌سنجی، پنج خدمت فیزیوتراپی و ۶ کد خدمت توانبخشی از جمله خدمات بیمه‌ای سلامت می‌باشد.

وی بیان کرد: معلولان و مددجویان تحت پوشش بهزیستی، هزینه‌های پرداختی تمام کد خدمت‌ها ۷۰ درصد تعرفه آن بخشی است که فرد خدمت را دریافت می‌کند لذا شامل بخش خصوصی هم می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: این خدمات که در سال جاری شروع شده کمک شایانی به کاهش هزینه‌های درمان مددجویان بهزیستی می‌کند و از آنجایی که بیشتر خدمات در بخش خصوصی ارائه می‌شود این تفاهم‌نامه برای معلولان در کاهش هزینه‌ها اثرگذار بوده است.

اربابی متذکر شد: برای اینکه خدمات بیمه ای در سطح خراسان جنوبی با کیفیت خوبی ارائه شود فراخوان‌هایی داده شده و با تعدادی از مراکز خصوصی هم قرارداد منعقد شده است.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد سازمان بیمه سلامت خراسان جنوبی با حدود ۶۰ مرکز توانبخشی در استان تصریح کرد:از آنجائیکه خدمان بیمه ای منوط به نسخه نویسی الکترونیکی است، جامعه هدف باید از تمامی خدمات ارائه شده آگاهی پیدا کند و برای دریافت مزایا نیز باید مطابق دستورالعمل طرح پیش رفت.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی اظهار داشت: خدمات بیمه در سلامتی و ارتقای زندگی معلولان تاثیر زیادی دارد و چون درمان این قشر مستمر است لذا خدمت دولت سیزدهم در این خصوص می‌تواند در کاهش هزینه‌های مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند اثرات خوبی داشته باشد.

اربابی با اشاره به فعالیت‌های موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع)  بیرجند خاطرنشان کرد: طیف وسیع جامعه معلولان از خدمات این مرکز استفاده می‌کنند و تفاهم‌نامه بیمه سلامت با این مرکز می‌تواند منجر به ارائه خدمات مورد نیاز معلولان شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی یادآور شد: این فرصتی است که در دولت سیزدهم فراهم آمده و باید حداکثر تلاش را انجام دهیم تا خدمت با صرف دقیق منابع به جامعه هدف برسد.

اربابی گفت: استان خراسان جنوبی استقبال خوبی در استفاده از خدمات جدید بیمه سلامت داشته و جزو استان‌های پیشرو در ارائه خدمات به معلولان است.

وی تاکید کرد: لازم است نیاز مددجویان به طور دقیق احصا و از کد خدمت‌های تعیین شده استفاده شود همچنین در زمینه گسترش آگاهی جامعه نسبت به خدمات بیمه سلامت باید رسانه‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

حامد عرب زاده مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند هم در این  نشست اظهار داشت: تعداد ۴۵۰ معلول ذهنی، جسمی، حرکتی و سالمند به طور شبانه‌روزی در این مرکز تحت نظارت اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی نگهداری می‌شوند.

وی یادآور شد: به طور متوسط ماهانه هر معلول ۶ میلیون تومان هزینه دارد و برای آن دسته از معلولانی که در مراکز توانبخشی نگهداری می‌شوند حدود سه میلیون تومان یارانه دولتی تخصیص می‌یابد لذا مابقی هزینه‌ها باید از سوی خیران تامین شود.

 مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجنداز تکمیل بودن ظرفیت این مجتمع توانبخشی خبر داد و افزود: اکنون ۶۰ نفر در بخش دختران پشت نوبتی داریم و به همین میزان بخش پسران با کمبود فضا مواجه است.

 

 

 

 

قبوض میلیونی گاز برخی شهروندان خراسان جنوبی/پاسخ شرکت گاز

بیرجند- شرکت گاز خراسان جنوبی معتقد است محاسبه پلکانی مصرف و قیمت گاز موجب صدور قبوض میلیونی دی ماه برخی شهروندان پرمصرف شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: قبوض گاز دی ماه شهروندان خراسان جنوبی که به دستشان رسید، بسیاری از آن با دیدن مبلغ قبوض شگفت زده شدند چرا که تفاوت بسیار فاحشی با ماه‌های قبل علی رغم مصرف نه چندان متفاوت با دوره گذشته بود.

برخی از شهروندان نیز با قبوض میلیونی گاز مواجه شدند و برایشان این سوال پیش آمد که چرا با چنین مبالغی رو به رو شدند.

قیمت گاز به صورت پلکانی محاسبه می‌شود

رحمان محمودی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: مصرف و به تبع آن قیمت گاز از ابتدای آذر ماه به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی بیان‌کرد: به این صورت که در پلکان اول تا سوم حداکثر قیمت هر مترمکعب گاز ۹۶ تومان و در پلکان چهار تا ۱۰ از ۱۷۵ تومان تا هزار پانصد تومان محاسبه می‌شود.

محمودی گفت: همچنین در پلکان یازدهم هر مترمکعب گاز پنج هزار تومان و در پلکان دوازدهم نیز به ازای هر مترمکعب گاز شهروندان باید شش هزار تومان باید پرداخت شود.

بررسی یک مورد قبض میلیونی گاز

وی ادامه داد: شهروندی داشته‌ایم که میزان مصرف گاز او هزار و ۹۴۹ متر مکعب بوده که چنین شهروندی بی شک جز مشترکین بد مصرف محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی با بیان اینکه قیمت قبض گاز چنین شهروندی با این میزان مصرف ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شده است، گفت: این موارد به علت پلکانی محاسبه شدن قیمت گاز رخ داده است.

محمودی بیان کرد: هنوز سرمای زمستان باقی است و باید با دقت در مصرف انرژی به ویژه گاز هم در بهره‌مندی همه شهروندان از این نعمت خدادادی کمک کنیم و هم جز مشترکین خوش مصرف باشیم.

وی یادآور شد: این روش محاسبه قیمت گاز بی شک اقدامی در راستای تشویق شهروندان به صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: اگر قبوض شهروندان کم مصرف را مشاهده کنید، درخواهید یافت که تفاوت چندانی با ماه قبل نداشته است.

 

 

 

اما و اگرهای بازگشایی استخرها و سالن های ورزشی خراسان جنوبی

بیرجند- موج سرما که وارد خراسان جنوبی شد موجب تعطیلی بسیاری از سالن های ورزشی و استخرهای استان هم شد که مسئولان بازگشایی آنها را منوط به استفاده از سوخت جایگزین کرده اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: برودت هوا و افزایش مصرف گاز باعث شد که تصمیماتی برای تأمین سوخت بخش خانگی گرفته شود و بسیاری از بخش‌ها از جمله باشگاه‌ها و استخرها در حوزه ورزش تعطیل شود.

باشگاه‌ها و استخرهایی که بعد از مدت‌ها تعطیلی به دلیل شیوع کرونا، به تازگی شاهد رونق کسب و کار خود بودند و مربیان ورزشی جذب هنرجویان و افزایش آنها را شاهد بودند با تصمیم تعطیلی باشگاه و استخر دوباره با مشکلات مالی مواجه شدند.

هر چند گفته شده بود باشگاه‌هایی که توانایی استفاده از سوخت جایگزین را دارند بازگشایی شوند ولی از آنجایی که اکثراً سیستم اصلی آنها گازی بود امکان این نوع تغییرات وجود نداشت و هنوز نمی‌دانند تا چه زمانی این تعطیلی و قطعی گاز ادامه خواهد داشت.

تصمیم با دیسپاچینگ شرکت ملی گاز است

در همین راستا با محمدعلی آخوندی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت‌وگو کردیم، که در این باره به مهر گفت: این موضوع استانی نیست و تابع دیسپاچینگ شرکت ملی گاز است.

وی تصریح کرد: تنها دلیل قطعی گاز، برودت هوا نبوده و دلایل دیگری هم مانند افزایش مصرف گاز و کاهش تولید هم در این موضوع دخیل بوده است.

به گفته وی با توجه به دستورات کشوری برخی موارد مانند تغییر ساعت ادارات مورد بررسی و اجرایی شدن قرار می‌گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: خوراک جلسات مدیریت بحران توسط دستگاه‌های تخصصی است و اگر دستگاه مربوطه نظرات و پیشنهادات خود را بیاورد برای ما اهمیت دارد.

آخوندی تأکید کرد: به نظر ما به دلیل کاهش سرما و مصرف گاز تا آخر هفته این محدودیت‌ها برطرف می‌شود ولی با این وجود اینکه چه زمانی اجرایی شود به نظر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز بازمی‌گردد.

با سوخت جایگزین کار کنند

در زمینه تصمیم دستگاه تخصصی که در این حوزه اداره کل ورزش و جوانان است با محمدحسین خسروی، سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی گفت‌وگو کردیم که عنوان کرد: اکنون فرمانداری شهرستان بیرجند برای این شهرستان اجازه بازگشایی باشگاه‌ها با سوخت جایگزین را داده است.

وی تصریح کرد: هیچ دستور مکتوب دیگری نداریم و تا زمانی که دستور داده نشود باشگاه‌ها و استخرها می‌توانند از سوخت جایگزین استفاده کنند.

به گفته وی اگر باشگاهی امکانات استفاده از سوخت جایگزین را فراهم کند اکنون فرمانداری و شرکت نفت در بخش سوخت جایگزین (گازوئیل) کمک می‌کنند.

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی بیان کرد: امیدواریم در طی هفته بعد با افزایش دما شاهد بازگشایی باشیم.

مدیرکل توسعه،‌ تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی:
رفع کمبود فضای آموزشی بیرجند نیازمند توجه ویژه به خیران
چاوشان با تأکید بر اینکه لازمه رفع کمبود فضای آموزشی توجه ویژه به خیران است، گفت: باید از همه ظرفیت‌ها برای جبران کمبود فضای آموزشی در سایت‌های مسکن و حاشیه شهر بیرجند استفاده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی، محمود چاوشان امروز سه‌شنبه (۴ بهمن) در شورای آموزش و پرورش بیرجند با اشاره به کمبود فضای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر و حاشیه شهر، اظهار کرد: در شهرستان بیرجند که مرکز استان است سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز ۴.۸۴ مترمربع است در حالی که سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در کشور هم اکنون ۵.۲۲ مترمربع است که با استاندارد تعریف شده کشوری نیز حدود یک مترمربع فاصله دارد.

 

مدیرکل توسعه،‌ تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در حاشیه شهر بیرجند ۲.۱۳ متر مربع است، تصریح کرد: اگر سال ۲۰۰ کلاس درس احداث و جامعه دانش‌آموزی بیرجند ثابت باشد سالانه ۲ تا ۳ دهم به سرانه اضافه می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه لازمه رفع کمبود فضای آموزشی توجه ویژه به خیران است، تأکید کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای جبران کمبود فضای آموزشی در سایت‌های مسکن و حاشیه شهر بیرجند استفاده شود.

 

چاوشان با اشاره به اینکه ۱۱ پروژه آموزشی با ۹۲ کلاس درس و مساحت ۱۰ هزار مترمربع با کمک خیران نیک‌اندیش داریوش گنجی و علیرضا رضایی در حال احداث در بیرجند است، افزود: پروژه ۱۲ کلاسه شهرک امام علی(ع) در چهکند و پروژه ۶ کلاسه حاجی‌آباد تا مهرماه ۱۴۰۲ آماده بهره‌برداری خواهد شد.

 

مدیرکل توسعه،‌ تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین پروژه ۱۲ کلاسه روستای دستگرد در حال احداث است که امیدواریم سریعتر به اتمام برسد.

 

مجید بهدانی، مدیر آموزش و پرورش بیرجند نیز در این نشست با بیان کمبود کلاس درس در روستای حاجی‌آباد، امیرآباد و چهکند، اظهار داشت: در کلاس های فعلی نیز ۳۰ تا ۴۰ دانش‌آموز بدون امکانات کارگاهی آزمایشگاهی مشغول تحصیل هستند که اگر برای سال آینده فضای آموزشی مورد نیاز فرهم نشود مجبور خواهیم شد برخی از این مدارس را دوشیفته کنیم.

 

گفتنی است، فروش اموال اسقاطی مدارس روستایی آموزش و پرورش بیرجند، نامگذاری یک از میدان‌ها و پارک‌های شهر به نام خیر نیک‌اندیش داریوش گنجی، تأمین فضای هنرستان پسرانه هنرهای زیبا و انسداد مبادی بیسوادی از دیکر دستور کارهای ششمین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بیرجند بود که مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

ارتقای شاخص‌های نظام سلامت نیازمند حمایت همه‌جانبه دولت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: حل مشکلات بهداشتی درمانی خراسان جنوبی، و ارتقای شاخص‌های نظام سلامت نیازمند حمایت همه‌جانبه دولت و مجلس و استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی و استانی است.

موسوی میرزایی و هیات همراه متشکل از معاون توسعه مدیریت و منابع، معاون فرهنگی و دانشجویی و مدیر بودجه این دانشگاه در پایان سفر دو روزه به تهران، با جمعی از اعضای کمیسیون‌ تلفیق بودجه و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نشستی مشترک دیدار و رایزنی کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این نشست که با محوریت بررسی وضعیت بودجه دانشگاه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برگزار شد، با قدردانی از حمایت‌های نمایندگان ۲ کمیسیون مذکور از دانشگاه‌های علوم پزشکی و فرصتی که در اختیار این دانشگاه قرار گرفت، گفت: با توجه به موقعیت خاص خراسان جنوبی و مشکلات و کمبودهایی که در حوزه بهداشت و درمان استان وجود دارد، نیازمند تقویت منابع مالی و انسانی هستیم.

او خواستار توجه ویژه به حوزه سلامت خراسان جنوبی به‌ویژه در مناطق مرزی و محروم استان شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز هدف از برگزاری این نشست را رایزنی با نمایندگان مجلس درباره همراهی و کمک در تصویب پیشنهادات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در لایحه ۱۴۰۲، بررسی لایحه بودجه دانشگاه در قالب اعتبارت عمومی هزینه‌ای، ترمیم کسری اعتبارات و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای عنوان کرد.

دهقانی گفت: براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، بودجه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نسبت به سال گذشته حدود ۳۸ درصد افزایش داشته است.

او تصریح کرد: اصلاح ایرادات و اشکالات مطرح شده و لحاظ کردن پیشنهادات وزارت بهداشت می‌تواند کمک شایانی به ما در ارائه مطلوب‌تر خدمات بهداشتی درمانی باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه هم گفت: سال ۱۴۰۱ ردیف بودجه‌ای تحت عنوان کمک به تغذیه و رفاه دانشجویان وجود نداشته که این موضوع در لایحه بودجه ۱۴۰۲ گنجانده شده است.

محمدرضا رئیسون افزود: ولی اعتبارات لحاظ شده پاسخگوی هزینه‌های مربوطه نیست و کمتر از ۵۰ درصد بودجه مورد نیاز است که درخواست اصلاح داریم.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و اعلام حمایت از حوزه سلامت کشور، برای مساعدت در مسیر ارتقای شاخص‌های بهداشتی درمانی خراسان جنوبی قول مساعد دادند و تاکید کردند که در جهت رفع ایرادات و اشکالاتی که از سوی دانشگاه مطرح شد، نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند.

بنا به این گزارش “علی اصغر باقرزاده” نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار، سید جلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد و رضا آریان‌پور نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه و گالیکش به عنوان اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ هستند به همراه “سلمان اسحاقی” نماینده مردم قاینات و زیرکوه دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست حضور داشتند.

دیدار اختصاصی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با حجت‌الاسلام “مجید نصیرایی” نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان و دبیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ پایان بخش سفر رئیس دانشگاه و هیات همراه به تهران بود.

 

 

 

 

 

 

ناگفته‌های آقای شهردار؛ از بساز بفروش‌های شورای شهر تا کنترل گلوگاه‌های فساد در شهرداری بیرجند

شهردار بیرجند گفت: مشکل برخی پزشک بودن یک شهردار نبود بلکه با تفکراتم مشکل داشتند، من در همان مصاحبه‌ به عنوان گزینه شهردار شفاف گفتم با شهرفروشی مخالفم و اگر شهردار شوم شهرفروشی نمی‌کنم. دو نفر از سه مخالف اصلی بنده در شورای شهر بسازبفروش هستند طبیعی است با من مخالفت کنند.

ناگفته‌های آقای شهردار؛ از بساز بفروش‌های شورای شهر تا کنترل گلوگاه‌های فساد در شهرداری بیرجند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مهدی بهترین شهردار بیرجند که خود نیز متولد این شهر است و عرق خاصی به این خطه دارد، از خدمات مجموعه شهرداری به مردم می‌گوید.

فارس: آقای شهردار لطفا خودتان را معرفی کنید.

بهترین: مهدی بهترین هستم، متولد ۱۳۴۵ در بیرجند، من یک پزشکم که البته در کسوت شهردار افتخار خدمت به مردم خوب بیرجند را دارم؛ بعد از اینکه دوران دانشگاه تمام شد بلافاصله دوران سربازی‌ام شروع شد و سربازی من هم در بیمارستان ارتش بیرجند بود و بعد از سربازی طرح را در روستاهای اطراف بیرجند گذراندم.

۲۳ سال از خدمتم را در کارهای اجرایی گذراندم

من اولین پزشک ایرانی بودم که در خوسف مشغول به کار شدم، همین خوسفی که در ۳۰ کیلومتری بیرجند است آن زمان پزشک پاکستانی داشت، این از برکات انقلاب است که نه تنها در آنجا بلکه در اقصی نقاط خیلی دورتر از اینجا الان پزشک ایرانی داریم. تقریبا ۲۳ سال از خدمتم را در کارهای اجرایی گذراندم و در این فاصله زمانی که بیرجند استان شد در سال ۱۳۸۴-۱۳۸۵ از دانشگاه به بهزیستی مامور شدم، اولین معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی شدم که اولین معاونت من به همراه دکتر اخباری بود، ما در دانشگاه مامور به خدمت شدیم و بهزیستی استان را راه‌اندازی کنیم.

فارس: آقای بهترین بفرمایید چه شد شهردار بیرجند شدید؟

بهترین: برای بحث شهرداری ما دو جلسه چهار ساعته برگزار کردیم و از دوستان اصرار بود و از من انکار، چون هم مشکلات شهر را می‌دانستم و هم وضعیت بودجه را و اینکه توان اجرایی شهردار چقدر است؛ به آنها گفتم یک نفر دیگر را پیدا کنید، در نهایت وقتی بحث دولت انقلابی به میان آمد و آقای رئیسی رئیس جمهور شد دوستان مرا در شرایطی قرار دادند که نتوانستم نه بگویم. چون وقتی پای حرف کمک به دولت پیش امد گفتم شاید در این مقطع بتوانم برای مردم کاری انجام دهم این شد که قبول کردم و شدم شهردار.

فارس: در مورد فعالیت شورای شهر و بخصوص شورای چهارم بگویید.

بهترین: اواخر شورای دوم خیلی از معتمدین و ریش‌سفیدهای شهر مراجعه کردند برای شورای شهر کاندیدا شدم اما قبول نکردم، دوره سوم هم به من لطف داشتند که باز هم مقاومت کردم، راستش بعد از مراجعه دوباره در شورای چهارم خیلی مقاومت نکردم. پدر من بازاری است با نزدیک ۸۰ سال سابقه در بازار بیرجند، بنابراین خیلی از بازاریان اصرار داشتند حتما در رقابت‌ شرکت کنم، تصمیم گرفتم ثبت نام کنم، کار چندانی هم نکردم در اصل تبلیغات خاصی نداشتم، ۱۳۹۲ شروع به کار شورای چهارم بود. در آن سال‌ها هزینه تبلیغات من کمتر از سه میلیون شد این را هم بگویم که افردی داشتیم بالای ۱۵۰ میلیون خرج کرده بودند.

در آن زمان شورا ۱۱ نفره بود و با همین سیستمی که خدمتتان عرض کردم دوستان رای دادند و وارد شورا شدیم. شوراها همیشه با توجه به افکار افرادی که وارد آن می‌شوند دچار دودستگی و چنددستگی هستند که موضوعی طبیعی است. ما هم با طیفی که من و چهار نفر دیگر از همکارانی که در آنجا بودیم، مهندس یزدان‌شناس، خانم هلال بیرجندی، حاج آقا عبدالرزاق و خانم حسینی، براساس آبشخور فکری هماهنگ شدیم، ما ۵ نفر اقلیت بودیم و ۶ نفر اکثریت در مقابل ما؛ در کل شورای خوبی بود.

هر چند فکر می‌کنم هر چقدر جلوتر می‌رویم‌ شوراها از حالت تخصصی و دلسوزی خودشان دور شده‌اند. معتقدم از شورای اول و دوم تا الان هر چقدر جلوتر آمدیم این موضوع کم‌رنگ‌تر شده است. تخصص کمتر شده و اغلب اعضا به مسائل صنفی و جناحی روی آورده‌اند که برای شورا یک آفت است، مردم باید درک کنند که این آفت‌ها آسیب‌شناسی شود.

تا قبل از اینکه شهردار شوم هشت سال پیوسته در سیستم شهرداری کار می‌کردم. با مشکلات و معضلات آن آشنا بودم، زوایای پنهان و آشکار شهر را می‌دانستم، خیلی از این مشکلات برای من مشخص بود، وقتی شهردار شدم دیگر زمان را برای شناسایی مشکلات شهر از دست ندادم، از همان هفته اولی که شهردار شدم می‌دانستم بیرجند چه مشکلاتی دارد و باید چکار کنیم، این به واسطه حضور هشت ساله در بدنه شورای شهر و شهرداری بود.

فارس: چرا بعد از اتمام شورای چهارم دیگر در شورای بعدی ثبت نام نکردید؟

بهترین: راستش در شورای چهارم خیلی اذیت شدم، ما آمده بودیم کار کنیم ولی مسائل حاشیه‌ای باعث اذیت من شد، نابسامانی‌ها، رانت‎‌‌ها و تصمیم‌گیری‌های نادرست را می‌دیدم و همه اینها روی من فشار می‌آورد و به همین خاطر شورای چهارم که تمام شد دیگر برای شورای شهر ثبت‌نام نکردم.

علیرغم لطفی که مردم به من داشتند و هنوز هم دارند از آنها عذرخواهی کردم و گفتم دیگر نمی‌توانم در شورای پنجم باشم، در این دوره به عنوان کارشناس در خدمت مردم بودم اما علیرغم درخواست گروه‌های مردمی و انقلابی برای شورای ششم ثبت‌نام نکردم.

فارس: آقای شهردار، از وضعیت مالی شهرداری بیرجند بگویید، شرایط به چه صورت هست؟

بهترین: درآمدهای شهرداری شامل چند بخش است: یکی عوارض که معمولا شورای شهر هر سال در دفترچه عوارض آن را تعیین می‌کند، تعرفه هست و موارد سرمایه‌گذاری و… کمک‌های دولتی که تقریبا روی آن حسابی باز نمی‌کنیم را هم باید در نظر بگیریم. این اعتبار مبلغ بسیار اندکی است و معمولا به آن به عنوان جنبه کمکی نگاه می‌کنیم.

در بودجه‌ای که برای سال ۱۴۰۱ بستیم تقریبا ۴۰۰ میلیارد تومان چیزی که برای هزینه‌های دولتی در نظر گرفتیم در کل بودجه کمتر از یک تا دو درصد است. عوارض و تعرفه هم که هر سال شورای شهر مصوب می‌کند براساس تورم رسمی است که بانک مرکزی اعلام می‌کند حدود ۲۵ درصد. یعنی هر چه تورم بالا می‌رود تعرفه و عوارض هم بالا می‌رود و خیلی روی آن نمی‌توانیم حسابی باز کنیم. کمک‌های مردمی هم با توجه به اقتصاد مردم خیلی کم است. فقط قسمت سرمایه‌گذاری می‌ماند.

با هدف فسادستیزی وارد شهرداری شدم

من وقتی وارد شهرداری شدم با سه محور شهرداری ارزشی، عدالت محور و فسادستیز وارد شدم این سه موضوع را نصب‌العین قرار دادم و تا الان هم به آن پایبندم. سعی کردیم شهرداری را به سمت ارزشی پیش ببریم و فضای ارزشی و انقلابی را حاکم کنیم و عدالت‌محور باشیم.

زمانی که در شورای شهر بودم به صحن علنی شورا پیشنهاد دادم ۶۰ درصد بودجه عمرانی را در شمال شهر هزینه کنیم و ۴۰ درصد را در جنوب شهر تا عقب‌افتادگی تاریخی شمال شهر و فاصله طبقاتی شمال با جنوب شهر را از بین ببریم. خوشبختانه این دفاع مصوب شد و الان که شهردار هستم به همان موضوع پایبندم. بودجه من ۶۰ درصد در شمال شهر هزینه می‌شود و ۴۰ درصد جنوب شهر.

فارس: روند اجرای این مصوبه در حال حاضر به چه صورت است؟

بهترین: ما الان داریم این موضوع را اجرا می‌کنیم پنج تا پارک در حال احداث است که سه مورد آن در شمال شهر ساخته می‌شود. پروژه‌های پیاده‌روسازی و عمرانی اغلب در شمال شهر هستند نه اینکه در جنوب شهر کار نمی‌کنیم اما با درصدی که عرض کردم چون معتقدم ما باید تفاوت در این دو بخش را به حداقل برسانیم.

جلوی شلخته‌گی‌های مالی را گرفتیم

 الان ساخت و سازها خیلی کم شده است البته نه در بیرجند که در کل کشور افت ساخت و ساز داریم.

منابع اصلی شهرداری‌ها از ساخت و سازهاست که البته ما در ساخت و سازها هم جلوی تخلفات را گرفتیم. گفتیم طرح تفصیلی هر چقدر قانون عنوان می‌کند باید اجرا شود.

مردم از اینکه شهر فروشی کنیم آسیب می‌بینند با این کار سرانه‌های خدماتی شهر از بین می‌رود. فرض کنید در یک کوچه ساختمان سه طبقه مجوز دارد فرض کنیم در یک طبقه خلاف کند و با یک واحد؛ در یک واحد اضافه حداقل یک خانواده پدر و مادر و دو فرزند ساکن می‌شوند، این یک واحد را ضربدر خانه‌هایی که در آن کوچه هستند بکنید ضربدر محله کنید و شهر. تصور این است یک واحد ساختمان است و شما چرا اینقدر مخالفت می‌کنید! اما این یک واحد نیست یک خانواده است. یک خانواده چهار نفره که فرزندشان بلافاصله به سن آموزش که رسید از من شهردار مدرسه و فضای آموزشی و خدماتی می‌خواهد.

افزایش درآمدهای پایدار شهرداری

بنده با سابقه‌ای که داشتم اولین کاری که کردم این بود که به سمت درآمدهای پایدار رفتیم، مثلا سرمایه‌گذاری‌هایی که شهرداری می‌تواند انجام دهد. الان هفته‌ای نیست در روزنامه‌های کثیرالانتشار بیرجند آگهی مناقصه یا مزایده از شهرداری نداشته باشیم. این نشان‌دهنده پویایی شهرداری است و اینکه ما به سمت سرمایه‌گذاری رفتیم.

فارس: وضعیت پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری بیرجند چطور است؟

بهترین: خوشبختانه حقوق و مزایای پرسنل را یک هفته مانده به آخر ماه پرداخت می‌کنیم معمولا ۲۴ یا ۲۵ هر ماه، چون به سمت درآمد پایدار رفتیم، علاوه بر آن، پروژه‌های عمرانی‌مان را هم انجام می‌دهیم. در حال حاضر ۲۰ پروژه عمرانی کوچک و بزرگ در شهر فعال است.

فارس: بسیاری از کارشناسان معتقدند شما نگاه زیربنایی به حوزه شهری و پروژه‌‎‌‌ها دارید بعد از یک سال، مردم انتظار دارند کارهایی که انجام دادید به ثمر بنشیند. چه پروژه‌‎هایی در شهرداری انجام داده‌اید؟

بهترین: بیرجند از لحاظ درجه‌بندی شهرداری درجه ۱۰ محسوب می‌شود، ما ۱۱ تا ۱۲ درجه داریم. البته خوشبختانه اواخر ماه گذشته به دلیل اینکه توانستیم بودجه خودمان را افزایش دهیم و امکانات بیشتری داشته باشیم تقاضا دادیم درجه شهرداری بیرجند به ۱۱ ارتقا پیدا کند.

ارتقاء مدیریت پسماند شهرداری به سازمان

اداره مدیریت پسماند را با هماهنگی استانداری و وزارت کشور به سازمان مدیریت پسماند ارتقا دادیم. الان بیرجند «سازمان مپ» دارد هر چقدر این درجه‌ها بالاتر برود اعتبارات و امکانات بیشتری را می‌توانیم جذب کنیم. هفت سازمان داشتیم که تبدیل به هشت سازمان شد. دو تا هم شهردار داریم شهردار منطقه یک و دو که اگر این‌ها را جمع‌بندی کنیم در شهرداری بیرجند ۱۷ حوزه داریم.

از این ۱۷ حوزه ما یک معاون عمرانی داریم و یک رئیس سازمان عمرانی یعنی این دو شاخه تخصصی وضعیت عمرانی شهر را رقم می‌زنند. ۱۵ زیرشاخه شهرداری بیرجند عمرانی نیستند. قانونگذار آنها را خیلی دقیق تشخیص داده، ۱۵ درصد کار شهرداری بیرجند عمرانی است و ۸۵ درصد عمرانی نیست و مربوط به حمل و نقل، مسائل فرهنگی و اجتماعی، فضای سبز و آرامستان است.

بنده می‌خواهم این موضوع را برای آن‌هایی که می‌گویند چرا یک پزشک شهردار شده روشن کنم، ۱۵ درصد کارهای شهرداری عمرانی است و ۸۵ درصد عمرانی نیست یعنی کار شهردار فقط گچ و سنگ و سیمان و آسفالت نیست.

ما یک معاونت عمرانی داریم و یک سازمان عمران، مابقی شاخه‌های دیگر هیچ ربطی به مسائل عمرانی ندارد. یعنی مدیریت شهری تولید گچ و سیمان و آسفالت و بالا بردن دیوار و ساختن بنا نیست. در نظام ما قانونگذار این موضوع را فراتر دیده، شهرداری به عنوان متولی مسائل فرهنگی و اجتماعی مردم است. چیزی که در شهرداری ما حلقه مفقوده است.

براساس رقم، عدد و بودجه صحبت می‌کنیم

۴۰ سال است همه شهرداران ما مهندس بودند، خب الان ما در این وضعیت هستیم. در آن زمان کارهای اجتماعی و فرهنگی ما بسیار کمرنگ بود که ما در این دوره آن را پررنگ کردیم و کنار پروژه‌های عمرانی به ریل اصلی مدیریت شهری برگشتیم.

فارس: شما امسال در آسفالت‌ریزی خیابان‌ها اتفاق خوبی را در شهر رقم زدید در این خصوص بیشتر بفرمایید.

بهترین: بله شکر خدا، امسال بالغ بر ۳۰۰ هزار متر مربع آسفالت‌ریزی در شهر داشتیم که یک رکورد است. با این میزان آسفالت‌ریزی ۴۰ درصد از سال قبل جلوتر هستیم.

در بحث آسفالت ۱۴۰۰ تن قیر رایگان گرفتیم. تقریبا در ۱۰ سال گذشته یک مثقال قیر رایگان به مراکز استان‌ها داده نشده است. تخصیص قیر از کرامات دولت خدمتگزار است وقتی محدودیت‌ها و محرومیت‌ها را گفتیم علاوه بر بیرجند شهرهای دیگر هم قیر رایگان گرفتند. هر تن قیر بالای ۱۵ میلیون تومان است و این نشان از توجه دولت و البته عملکرد خوب ما در جذب اعتبارات دارد.

در حال حاضر در ارتباط با قیر هیچ کمبودی نداریم در صورت اتمام نیز بلافاصله خریداری خواهیم کرد.

فارس: به نظر شما بزرگترین مشکل بیرجند چیست و چه کاری باید برای رفع آن انجام گیرد؟

بهترین: آن چه من از تجربیاتم در شورای شهر و شهرداری فهمیدم این است که زیرساخت‌های بیرجند مشکل دارد. در حال حاضر حدود ۲۰ پروژه در سطح شهر داریم با ۱۰۰ میلیارد تومان، اما آن چیزی که هدف من است و می‌خواهم انشاءالله انجام دهم تقویت زیربنای شهر است.

برای اولین بار در تاریخ آتش‌نشانی بیرجند ست لباس غواصی گرفتیم. متاسفانه هر ساله در بندهای اطراف موارد غرق‌شدگی داشتیم و آتش‌نشانی هم امکانات رفتن زیر آب برای کمک را نداشت. در حال حاضر ست کامل لباس غواصی و قایق کف آلومینیومی ۱۲ نفره خریداری کرده‌ایم و از همه مهمتر دوره آموزشی غواصی و کمک در آب‌های کدر را توسط فدراسیون بین‌المللی برگزار کردیم به طوری که ۱۰ نفر از آتش‌نشان‌های ما دوره غواصی در آب‌های کدر را گذرانده‌اند.

نکته مهم اینکه آتش‌نشانی بیرجند تقریبا کل استان را پوشش می‌دهد. برای اولین بار توانستیم آتش‌نشانی را به لباس‌های ضد شیمیایی مجهز کنیم. یعنی الان اگه خدای نکرده مشکل شیمیایی ایجاد شود آمادگی مقابله با آن را داریم. چهار دست لباس فول فیس ماسک خریدیم که آتش‌نشان می‌تواند وارد حادثه شیمیایی شود، در این زمینه چند میلیارد هزینه کردیم تا در مواقع حساس جان شهروندان را نجات دهیم. الان هم در حال خرید و تجهیز یک خودروی آتش‌نشانی هستیم، هزینه‌ای که برای این موارد صرف شده به اندازه ساخت یک پارک است.

فارس: در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی چه اقداماتی داشتید؟

بهترین: استاندارد ناوگان اتوبوسرانی ۶ تا ۸ سال است اما عمر اتوبوسرانی بیرجند ۱۳ سال یعنی بیش از دو برابر عمر استاندارد که منجر به دودزایی و صرف هزینه می‌شود.

هر دستگاه اتوبوس خصوصی شهرداری بیرجند ماهانه ۲۰ میلیون تومان یارانه پرداخت می‎کند. چون برای این اتوبوس‌ها صرفه اقتصادی ندارد که داخل شهر با تعداد کم مسافر تردد کنند فشار روی مردم را کم کردیم یعنی بلیط قیمت واقعی بلیط‌ها حداقل بالای ۲۸۰۰ تومان است که ما کمتر از نصف آن را از مردم دریافت می‌کنیم. خوشبختانه دولت سال گذشته به بخشی از تعهداتش عمل کرد و مقداری از سهم خودش را پرداخت کرد، با این اتفاق پنج دستگاه اتوبوس از محل کمک‌های وزارت کشور به بیرجند اختصاص یافت.

فارس: این پنج دستگاه برای کمک به بهبود ناوگان عمومی بیرجند کافی بود؟

بهترین: خیر، به همین دلیل در وزارتخانه رایزنی کردیم و توانستیم ۵ دستگاه اتوبوس را به ۱۵ دستگاه افزایش دهیم. قیمت هر دستگاه اتوبوس معادل ۵ میلیارد تومان است. از ۱۵ مورد درخواستی در دو ماه گذشته ۱۰ دستگاه خریداری شده است، ماه گذشته ۱۳ میلیارد به ایرانخودرو برای ۱۰ دستگاه پرداخت کردیم که در حال حاضر سه دستگاه آن به نام بیرجند پلاک خورده و چند روز آینده وارد شهر می‌شود.

اضافه شدن ۱۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان شهری

در همین موضوع ۱۵ دستگاه اتوبوس هر کدام با ۵ میلیارد، ۷۵ میلیارد تومان به نفع بیرجند شد. این اتوبوس‌ها آخرین اتوبوس‌های مرسدس بنز هستند و امکانات کاملی دارند.

فارس: در ارتباط با احداث مراکز رفاهی و فرهنگی در بیرجند هم آیا کاری شده؟

بهترین: ما در خراسان جنوبی و بیرجند در ارتباط با مراکز رفاهی و فرهنگی کمبود داریم. تقریبا در کل استان شهربازی و پارک آبی مناسب و در شان مردم نداریم. یک شهر بازی خیلی قدیمی در تپه‌های صیاد داریم که به‌روز نیست و مردم هم خیلی راغب به استفاده از آن نیستند، امیدواریم بتوانیم در این زمینه هم کار کنیم چیزی که ما در شهرداری در نظر گرفتیم کارهای زیرساختی به موازات پروژه‌های عمرانی است که آنها را انجام دهیم.

فارس: آقای شهردار اشاراتی در حوزه برنامه‌های فرهنگی داشتید، چه مقدار در حوزه فرهنگ برنامه‌ریزی کردید و چه اقداماتی انجام دادید؟ 

بهترین: یکی از رویکردهای زیرساختی ما در شهرداری، فرهنگی ـ اجتماعی است بنابراین اولین کاری که انجام دادم سازمان فرهنگی را به معاونت فرهنگی ارتقا دادم که در حد معاون شهردار اختیارات و بودجه داشته باشد

بودجه فرهنگی سال ۱۴۰۱ به نسبت ۱۴۰۰ میزان ۵۰۰ درصد رشد داشته یعنی در سال ۱۴۰۰ و در دوران شهردار قبلی بودجه فرهنگی ۲۵۰ میلیون تومان بود ما در سال ۱۴۰۱ آن را به یک‌میلیارد و ۲۵۰ میلیون افزایش دادیم و قطعا در آینده رشد خواهد داشت.

افزایش بودجه فرهنگی شهرداری

با این اقدامات ما در عمل حرف از فرهنگ زدیم نه اینکه فقط ادعای فرهنگ داشته باشیم. واقعیت این است در این شهر و استان متولی فرهنگی زیاد داریم، شاید شهرداری در داخل آن‌ها خیلی به چشم نیاید اما اگر در مناسبت‌های ملی و مذهبی خدمات شهرداری بیرجند را از دل شهر بیرون بکشید چیز دیگری نمی‌بینید. یعنی الان در امور فرهنگی شهر ما میدان‌دار هستیم. به دلیل اینکه احساس می‌کنیم عقب‌افتادگی‌هایی را در سطح فرهنگ داشتیم و داریم و توجه به این امر را رسالت خودمان دانستیم .

باز شدن قفل فرهنگسرای بیرجند با اجرای برنامه‌های فرهنگی

سال گذشته باالغ بر ۴۰ جشن در فرهنگسرای بیرجند برگزار کردیم. همان فرهنگسرایی که قبل از آمدن من می‌گفتند «فرهنگسرا قفل است»! ما در آن را به روی مردم باز کردیم. اولین مناسبت هم دهه فجر پارسال بود که هر شب جشن انقلاب برگزار می‌کردیم. با وجود کرونا و محدودیت‌ها جشن‌ها با رعایت فاصله اجتماعی برگزار شد مردم هم واقعا استقبال کردند، کار بی‌نظیری بود با وجودی که تبلیغی هم انجام نداده بودیم و فقط در فضای مجازی عنوان کردیم این ۱۰ شب جشن برقرار است مردم حضور چشمگیری داشتند.

برای این جشن‌ها از هنرمندان بومی استفاده کردیم. بعد از آن هم جشن‌ها ادامه پیدا کرد به خصوص در پارک‌ها، در ماه مبارک رمضان ۳۰ شب با همکاری برخی ارگان‌ها برنامه داشتیم، برنامه ما در شمال و جنوب شهر پراکنده بود تا مردم احساس نکنند برای جشن باید حتما در پارک توحید حضور داشته باشند.

فارس: در ارتباط با حوزه پسماند هم برایمان توضیح دهید، این پروژه سال گذشته افتتاح شد، الان در چه مرحله‌ای قرار دارد و چشم انداز شما چیست؟

بهترین: الان یک خط تفکیک زباله ۱۵۰ تنی در بیرجند آماده به کار داریم، دهه فجر سال گذشته تست سرد آن را افتتاح کردیم. این بخش فقط تفکیک زباله را انجام می‌دهد که وقتی چرخه تکمیل شود در کنار بازیافت زباله تولید کمپوست خواهیم داشت یعنی زباله تر تبدیل به کود می‌شود.

دفن زباله= دفن ثروت

الان ۷۰ درصد زباله دفن می‌شود و ۳۰ درصد بازیافت، ما هر روز داریم ثروت این شهر را دفن می‌کنیم اگر این اتفاق تکمیل شود این رابطه برعکس می‌شود یعنی ۷۰ درصد بازیافتی داریم و ۳۰ درصد دفن. این ۷۰ درصد هم تبدیل به کمپوست خواهد شد یعنی بهترین کودی که در کشاورزی استفاده می‌شود.

فارس: ما این حجم از زباله در شهر داریم که سامانه همیشه پاسخگوی آن باشد؟

بهترین: روزانه به طور متوسط ۱۱۰ تا ۱۵۰ تن زباله در بیرجند تولید می‌شود. الان ظرفیت کارخانه ۱۵۰ تنی ما تکمیل است و می‌تواند فعالیتش را آغاز کند.

راستش دل من زمانی آرام می‌گیرد که این چرخه کامل شود یعنی زباله تفکیک و کمپوست تولید شود، این روند برای شهرداری درآمد الی‌الابد ایجاد خواهد کرد. «زباله» ثروت همیشگی شهرداری است و تا زمانی که شهر هست زباله هم وجود دارد.

در حال حاضر زباله‌گردها در حال جمع‌آوری طلای کثیف هستند، افرادی که پشت صحنه زباله‌گردها هستند و آنها را مدیریت می‌کنند این زباله‌ها را کامیون به کامیون از بیرجند خارج می‌کنند. اغلب افراد زباله‌گردی که تا کمر در سطل زباله خم می‌شوند و شما گاهی عکس آنها را در اینترنت می‌بینید گروه مدیریت شده‌ای هستند که در بین آنها تک و توک افراد نیازمندی پیدا می‌شود.

فارس: آقای بهترین، یکی از مسائل مهم شمال شهر معضل تکدی‌گری است می‌فرمایید برای این افراد چه برنامه‌ای دارید؟

بهترین: بیرجند تنها مرکز استانی است که گرمخانه نداشت، خیلی از افراد متکدی یا معتادان متجاهر جا و مکانی نداشتند، برخی از آنها یا زیر پل می‌خوابیدند و برخی دیگر در دخمه‌هایی که با دست در تپه‌های ۱۷ شهریور کنده بودند زندگی می‌کردند. من به دلیل اینکه چرا از آغوش خانواده دورافتادند کاری ندارم، اینکه چرا معتاد شدند ولگرد شدند و یا دزد شدند کاری ندارم، الان ما با فردی مواجه هستیم که همشهری ما هستند و در این شب‌های سرد جایی برای زندگی ندارند.

یکی از دغدغه‌های من این بود که چرا بیرجند باید تنها جایی باشد که گرمخانه ندارد؟ بنابراین بلافاصله دستور راه‌اندازی گرمخانه را دادم، شکر خدا مکانی که به جرات می‌گویم در حد هتل سه ستاره است ایجاد شد، جایی بسیار مرتب، بهداشتی، دارای حمام با سه وعده غذای گرم.

ایجاد مرکز گرمخانه ثابت برای معتادان متجاهر

با این اقدام حضور متکدیان یا معتادان متجاهر سر چهارراه‌ها را کمتر می‌بینید چراکه توانسته‌ایم برای آنها یک مکان شبانه‌روزی ایجاد کنیم.

۲۴ ساعته کردن یک مرکز نیروی سه شیفت می‌خواهد با اعتبار و تأمین نظم و مسائل دیگر همه اینها با صرف هزینه‌های گزاف محقق شده است. ما سال گذشته ۱۸۰ نفر مراجعه‌کننده به این مرکز داشتیم. ۳۰ نفر مقیم دائم هستند یعنی گرمخانه محل زندگی آنها شده است.

پائین آمدن آمار سرقت

این را هم بگویم از وقتی گرمخانه افتتاح شده آمار سرقت شهرستان به صورت معناداری کاهش پیدا کرده. آمار سرقت در آرامستان بیرجند هم ۱۵ درصد کاهش داشته. ضمن اینکه در شهر چهره زشت تکدی‌گری را به صورت عریان نمی‌بینید. بنده به مسئول گرمخانه تأکید کردم این تصور ایجاد نشود چون این افراد معتاد هستند باید رفتار دیگری با آنها شود، اینها مهمان ویژه شهردار هستند و در حد خودشان باید پذیرایی شوند که الحمدالله این کار در حال انجام است، خودم هم کار را تحت کنترل دارم و از این بابت خیلی خوشحالم.

فارس: آقای شهردار بفرمایید در حوزه خدمات شهری بیرجند در حال حاضر چه معضلاتی وجود دارد و چه برنامه‌هایی برای حل آنها دارید؟

بهترین: بزرگترین برنامه‌ای که ما داریم تفکیک زباله از مبدا است که با فرهنگسازی توسط رسانه‌ها باید انجام بگیرد.

باید پسماندهای تر و خشک را از هم جدا کنیم. در مرحله اجرای این طرح هستیم. لایحه آن تقدیم شورای شهر شده و کارهای کارشناسی آن هم انجام شده است، طرح اشکالاتی داشت که برطرف کردیم و فکر می‌کنم به زودی سامانه و پیمانکار آن مشخص شود.

فارس: سوالی هم بپرسیم در مورد ترافیک شهری؛ برای ترافیک خیابان طالقانی و مدرس و معلم و… چه اقداماتی انجام دادید؛ آیا شاهد اتفاقاتی در این زمینه خواهیم بود؟

بهترین: ترافیک شهر حتما باید علمی بررسی شود، اینکه ما نسخه‌های وصله پینه‌ای را برای ترافیک بپیچیم کارساز نیست. خوشبختانه طرح جامع ترافیک شهر، مرحله تصویب شهرستانی و شورای ترافیک استان را پشت سر گذاشته و در حال حاضر در شورای عالی تهران منتظر تصویب نهایی است.

پیمانکاری که این کار را انجام داده بود یکسری معوقات داشت که در مدیریت شهرداران قبلی پرداخت نشده بود، ما با شرکت مشاور تسویه حساب کردیم. منتظر تصویب تهران هستیم که برای اجرا به بیرجند برگردد. در طرح جامع ترافیک کل شهر را با هم دیدیم. خیابان طالقانی و مدرس را جداگانه ندیدیم و بازار و خیابان جمهوری را جداگانه، همه اینها مثل یک زنجیر به هم وصل هستند.

تعریض خیابان طالقانی یا تعریض خیابان مدرس مشکل حادی را از بیرجند حل نخواهد کرد. علم ترافیک روز دنیا به سمت این می‌رود که خیابان‌ها را کوچک کنیم. هر چقدر خیابان را بزرگ کنیم آن را به یک پارکینگ بزرگتر تبدیل می‌کنیم. برای تعریض هزاران میلیارد تومان باید هزینه کنیم که بودجه‌ شهرداری اجازه این کار را نمی‌دهد؛ بودجه کل شهرداری بیرجند ۴۰۰ میلیارد تومان است آن وقت ما چند هزار میلیارد باید برای آن هزینه کنیم، از کجا بیاوریم؟

فارس: آقای شهردار برنامه شما برای مقابله با مفسده‌های مالی و مشکلات مربوط به پروانه‌های ساخت و ساز چیست؟ در این زمینه چه کارهایی انجام داده‌اید؟

بهترین: یکی از محورهای کاری ما فسادستیزی بوده و هست. معتقدم مردم ما هیچ گاه از اجرای قانون ناراضی نیستند بلکه از تبعیض ناراحت هستند چرا در شهرداری یک شهروند محترم به قانون احترام می‌گذارد و سه طبقه می‎سازد، اما همسایه‌اش چهار طبقه می‌سازد و یک طبقه خلاف می‌کند و…

برای یک شهردار خیلی راحت است چشمش را روی خلاف‌ها ببندد با این استدلال که در کمیسیون ماده ۱۰۰ جریمه می‌شوند و این کمیسیون هم به عنوان یک دستگاه پولساز برای شهرداری پول چاپ‌ کند. راحت‌ترین کار همین است که متاسفانه این موضوع عرف شده بود، کمیسیون ماده ۱۰۰ دستگاه پولساز  شهرداران در همه ادوار بود. من اما این عقیده را نداشتم، زمانی هم که نماینده مردم در شورای چهارم بودم مرتب اعتراض می‌کردم، البته حرفم به جایی نمی‌رسید ولی حالا که شهردار شدم حجت بر من تمام است. جلوی این موضوع را گرفتیم و گفتیم طرح تفضیلی و قانون هر چه می‌گوید همان باید اجرا شود مگر در شرایط خاص و بسیار نادر که در کمیسیون ماده ۵ بررسی می‌شود.

 من با گلوگاه‌های فساد در شهرداری آشنا بودم، زمانی نماینده شورا در کمیسیون معاملات شهرداری بودم و می‌دانستم گلوگاه‌های فساد در شهرداری اینجاست. در کمیسیون معاملات، معاملات چند میلیاردی در شهرداری انجام می‌شود، یکی از آنها کمیسیون‌ ماده ۱۰۰ است که ما ترکیب اعضای آن را تغییر دادیم، برای اینکه زمینه‌ فساد را کم کنیم خیلی از کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ را همزمان برگزار می‌کنیم و پرونده‌ها را به صورت رندوم در اختیار اعضای کمیسیون قرار می‌دهیم  بنابراین اشخاص نمی‌دانند پرونده زیر دست چه کسی قرار می‌گیرد.

فارس: در ارتباط با این موضوع هجمه‌های زیادی علیه شما شد، چون خیلی‌ها مستقیما نمی‌توانستند نارضایتی خود را از مقابله با فساد نشان دهند از راه‌های دیگری وارد شدند، در این خصوص نظری ندارید؟

بهترین: بله درست است، مشکل برخی پزشک بودن یک شهردار نبود بلکه با تفکراتم مشکل داشتند، من در همان مصاحبه‌ به عنوان گزینه شهردار شفاف گفتم با شهرفروشی مخالفم و اگر شهردار شوم شهرفروشی نمی‌کنم. دو نفر از سه مخالف اصلی بنده در شورای شهر بسازبفروش هستند طبیعی است با من مخالفت کنند.

راحت و شفاف به مردم می‌گویم که وقتی جلوی خیلی از خلاف‌های بساز و بفروش‌ها را گرفتم از من عصبانی شده‌اند و با یک سناریوی دیگر به من حمله می‌کنند.

فارس: اگر اجازه بدهید این صحبت‌ها را تلطیف می‌کنیم تا مبادا به آقایان بربخورد!

بهترین: نه نیازی نیست، من این حرف‌ها را قبلا هم مطرح کرده‌ام و باز هم لازم باشد تکرار می‌کنم و  حاضرم آن را ثابت کنم.

وقتی بنده جلوی خلاف بساز بفروش‌هایی ایستاده‌ام که از این کار، میلیاردی سود می‌بردند و الان دریچه این سود بسته شده باید هم عصبانی باشند، حرف یک تومن و دو تومن و صدتومن نیست، ببینید شما وقتی یک طبقه خلاف میسازید با متری حداقل بیست میلیون، هر واحد ۱۰۰ متری را حساب کنیم نزدیک سه یا ۴ میلیارد می‌شود؛ چقدر خلافی به شهرداری می‌دهند؟ ۳۰۰ میلیون. حالا در طول سال دو واحد درست کنند شش میلیارد تومان می‌شود، من و شما کارمند دولت هستیم و من سی سال برای دولت خدمت کردم در تمام طول این سال خدمت پزشکی من رو هم روی آن بگذارید به اندازه یک واحد ساختمان کار نکردم.

فارس: جناب آقای شهردار ممنون از وقتی که در اختیار قرار دادید، اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.

بهترین: من هم از شما سپاسگزارم، بعد از این مصاحبه دو ساعته باید عرض کنم ما هنوز درباره یک دهم کارهایی که انجام دادیم صحبت نکردیم. اما امیدوارم اقداماتی که انجام شده و خبرهای خوبی که به مردم عزیز دادم مایه ایجاد فضای امید و نشاط بیشتر در شهر باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*