آخرین خبر :

آماده توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی با افغانستان هستیم

۱۳۹۸/۰۵/۱۰ آماده توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی با افغانستان هستیم
«احمد رشاد پوپل» رئیس عمومی گمرکات افغانستان با استاندار خراسان جنوبی دیدار کرد.
محمد صادق معتمدیان ضمن تشریح توانمندی های قابل توجه استان در بخش‌های مختلف معدنی، کشاورزی و جاذبه‌های گردشگری اظهارداشت: منطقه خراسان جنوبی از دیرباز مسیر تجارت بوده است و به دلیل پیوندهای تاریخی، اشتراکات دینی و زبانی، جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به گسترش روابط با افغانستان است.
وی ادامه داد: مهمترین مرز ما با افغانستان مرز ماهیرود است که مبادلات خوبی نیز صورت می گیرد، اما بعضی از موانع همچون محدودیت‌های صادراتی در سال گذشته، آسیب‌های جدی به تجّار ایرانی وارد می کند.
معتمدیان افزود: باید در همکاری‌های مشترک شاهد ثبات باشیم، در عین حال که شرایط کشور افغانستان در مسائلی مانند ناامنی را هم درک می‌کنیم لیکن باید به نقطه ایده‌آل نزدیک شویم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه مرزی استان اظهار داشت: آماده راه اندازی خط لوله مستقیم انتقال سوخت به خاک افغانستان هستیم تا کار سرعت یافته و رانندگان معطل نشوند.
معتمدیان ادامه داد: امیدواریم سفر شما زمینه بازگشایی بازارچه‌های یزدان و میل ۷۳ را فراهم آورد. وی اظهار داشت: پروژه جاده ماهیرود به فراه ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با تکمیل آن ۴۰۰ کیلومتر به آسیای میانه نزدیک تر خواهیم شد که با توجه به فعالیت افغانستان در چابهار این مرز به عنوان یک مرز کمکی، در حوزه ترانزیت تحول آفرین خواهد بود.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در شهریور ماه امسال شاهد اولین نمایشگاه تخصصی محصولات استان خراسان جنوبی در افغانستان خواهیم بود و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد و علاقه مند است تا روابط اقتصادی خود با افغانستان را بیش از پیش توسعه بخشد.
«احمد رشاد پوپل» رئیس عمومی گمرکات افغانستان نیز با ابراز خرسندی از دیدار با استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان گفت: خوشحالیم که موارد خوبی در این دیدار ها مطرح شد و علاقه مند هستیم تا روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران را از طریق مرزهای قانونی و رسمی گسترش دهیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme