کاهش ۸۰ درصدی نوسان نرخ ارز نسبت به سال ۱۳۹۲ اتصال سوئیچ کارت های بانکی به کشورهای همجوار برنامه بانک مرکزی است

 

رییس کل بانک مرکزی گفت: این بانک همزمان با تلاش برای اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت کارتی، پروژه اتصال سوئیچ کارت های بانکی به یکدیگر در کشورهای همجوار را پیگیری می کند.

به گزارش بانک مرکزی، «ولی الله سیف» امروز (یکشنبه) در همایش بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» در سالن اجلاس سران افزود: بر اساس مذاکرات انجام شده با ژاپن، چین، روسیه و برخی کشورهای اروپایی در تلاشیم امکان اتصال به شبکه کارت های بین المللی این کشورها فراهم شود.
وی ادامه داد: همچنین در تلاشیم امکان اتصال سوئیچ کارت های بانکی به منظور رفاه گردشگران در منطقه با جمهوری آذربایجان، روسیه، پاکستان و عراق فراهم شود.
سیف گفت: یکی از راهکارهای حمایت و توسعه صنعت گردشگری، فراهم سازی زمینه استفاده از پایانه های کارت های بین المللی (مسترکارت و ویزاکارت) است که در این زمینه بانک مرکزی پروژه ای با عنوان «اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت کارتی» را برای تسهیل مبادلات گردشگران در دست دارد.
وی افزود: فراهم کردن زمینه استفاده از پایانه های کارت های بین المللی در شرایط کنونی می تواند پیامدهای مثبتی همچون کاهش ریسک های پرداخت، کارایی در انتقال وجوه، افزایش منابع ارزی بانک ها، افزایش صادرات، افزایش مصرف کالاها و خدمات داخلی و افزایش سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی را به همراه داشته باشد.
به گفته وی، اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت کارتی، به آشنایی بیشتر با استانداردها و مقررات بین المللی و همچنین استفاده از فناوری های روز نیازمند است که این موضوع می تواند زمینه ساز تحولات جدید در نظام مالی کشور باشد.

** کاهش ۸۰ درصدی نوسان نرخ ارز نسبت به سال اول فعالیت دولت یازدهم (۱۳۹۲)
رییس کل بانک مرکزی گفت: به دنبال افزایش قابل ملاحظه نرخ تورم و تلاطم بازار ارز در سال های آغازین دهه ۱۳۹۰ و آثار مخرب آن بر سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی، جهت گیری اساسی بانک مرکزی از سال ۱۳۹۲ بر ثبات بخشی به اقتصاد با تاکید بر کنترل و مهار نرخ تورم قرار داشته است.
وی افزود: رویکرد اصلی بانک مرکزی متناسب با جهت گیری انتخاب شده در زمینه سیاست های پولی و بانکی، بر تقویت انضباط پولی و سالم سازی تامین مالی اقتصاد متمرکز شد و بر اساس سیاست های اتخاذ شده از سوی این بانک و ایجاد ثبات در بازار ارز، نرخ تورم از سطح بالای ۴۰ درصد در سال ۱۳۹۲، خردادماه امسال تک رقمی شد و به ۹٫۷ درصد کاهش یافت.
رییس کل بانک مرکزی افزود: نرخ تورم در ادامه روند کاهشی خود در شهریورماه امسال به ۸٫۸ درصد رسید و امید می رود در صورت ثبات شرایط موجود، نرخ تورم برای کل سال ۱۳۹۵ نیز در سطوح تک رقمی حاصل شود.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم، بانک مرکزی توانست با وجود افت شدید قیمت نفت از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی، افزون بر صیانت از ذخایر ارزی کشور از ثبات بازار ارز نیز محافظت کند.
سیف از کاهش ۸۰ درصدی نوسان نرخ ارز نسبت به سال اول فعالیت دولت یازدهم (۱۳۹۲) خبر داد و گفت: متوسط نرخ اسمی برابری دلار در بازار غیررسمی ارز در ۶ ماه نخست امسال به ۳۵ هزار و ۴۱ ریال رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۴٫۹ درصد افزایش یافت.

** پایان امسال شاهد اجرای کامل سیاست تک نرخی سازی ارز خواهیم بود
به گفته رییس کل بانک مرکزی، در این دوره تحولات بازار به لحاظ کاهش نوسان نرخ ارز و ثبات آن نیز اهمیت دارد؛ به طوری که انحراف معیار نرخ ارز در این دوره ۲۹ درصد کاهش یافت.
وی درباره تاثیر کاهش قیمت فروش نفت در کشورهای دارای اقتصاد نفتی گفت: شوک نفتی در برخی کشورها، تورم فزاینده به همراه داشت و موجب افزایش نرخ ارز در این کشورها شد اما به دلیل ثبات اقتصادی حاکم بر ایران، اقتصاد کشور به راحتی از این شوک ها گذر کرد و تنها تاثیر شوک قیمت نفت در ایران کاهش سه درصدی رشد اقتصادی سال ۱۳۹۳ در سال ۱۳۹۴ بود.
سیف با پیش بینی رشد پنج درصدی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۵ اضافه کرد: خوشبختانه در فصل چهارم پارسال، رشد اقتصادی روند صعودی به خود گرفت و در فصل اول امسال رشد ۵٫۴ درصدی را شاهد بودیم.
رییس شورای پول و اعتبار درباره اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز تا پایان امسال گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده در سال ۱۳۹۵ به سوی تک نرخی شدن پیش می رویم و پایان امسال شاهد اجرای کامل این سیاست خواهیم بود.

*اهمیت صنعت گردشگری و جایگاه آن در اقتصاد
رییس کل بانک مرکزی صنعت گردشگری را یکی از مهمترین و بزرگ ترین فعالیت های خدماتی کشور خواند و گفت: این صنعت پس از نفت و خودرو به عنوان سومین صنعت در دنیا به لحاظ درآمدزایی و جذب منابع مالی شناخته می شود.
سیف ادامه داد: طبق پیش بینی های انجام شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی، صنعت گردشگری به لحاظ درآمدزایی در کنار صنعت نفت قرار می گیرد.
وی گفت: طبق گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری تا سال ۲۰۲۶ میلادی سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی اقتصاد جهانی نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد دلار می شود. این شورا در گزارش سالیانه خود پیش بینی کرده است که در یک دوره بلندمدت ۱۰ ساله، صنعت گردشگری به طور متوسط چهار درصد رشد می کند.
وی افزود: بر اساس این گزارش گردشگری در این دوره سهم ۱۰٫۸ درصدی از کل اقتصاد جهانی را به خود اختصاص می دهد. تا سال ۲۰۲۶ میلادی نیز نزدیک به ۳۷۰ میلیون نفر معادل ۱۱ درصد از کل شاغلان به طور غیرمستقیم در اقتصاد گردشگری به فعالیت مشغول می شوند.
سیف افزود: دوره زمانی به نسبت پایین بازدهی صنعت گردشگری نسبت به سایر فعالیت های اقتصادی، اهمیت این فعالیت در تامین منابع ارزی کشور را دو چندان می کند که با تقویت برونگرایی در اقتصاد ملی، گامی مهم همسو با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز به شمار می آید.
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: علاوه بر آن صنعت گردشگری می تواند به بهبود تصویر بین المللی ایران و اصلاح برخی پیش فرض های نادرست و تبلیغات مغرضانه کمک مؤثری کند.
وی افزود: نقش صنعت گردشگری در ایجاد توسعه پایدار اقتصادی و فرهنگی قابل چشم پوشی نیست و به علت بازدهی زودهنگام آن، بستر مناسبی برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است.
سیف گفت: جذب گردشگران خارجی، ورود ارز و منابع مالی حاصل از گردشگری بدون ساخت هتل و اقامتگاه مناسب با استانداردهای بین المللی میسر نیست.
وی درباره گسترش ارتباطات بانکی و روند تدریجی افزایش مراودات بانکی پس از برجام تصریح کرد: اکنون زمینه استفاده از منابع ارزی در کشور مهیا شده است و سرمایه گذاران می توانند براحتی نیازهای خود را برطرف کنند.
به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی همایش بین المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری امروز در این همایش گفت: ۱۷۴ پروژه در قالب یک طرح از طرف هلدینگ تامین اجتماعی برای مشارکت با سرمایه گذاران خارجی ارایه شده است.
وی افزود: ایران نهضت هتل سازی را با منابع و شرکت های داخلی آغاز کرده است اما آمادگی دارد در پروژه های بزرگ با سرمایه گذاران خارجی به طور همه جانبه همکاری کند.
همایش بین المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی با حضور ۳۲ شرکت خارجی از ۱۸ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی یازدهم و دوازدهم مهرماه در سالن همایش های بین المللی جمهوری اسلامی ایران و هتل هما تهران برگزار می شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*