هلال محرم ۱۴۳۸ امشب در کشور قابل مشاهده نیست

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: مشاهده هلال محرم ۱۴۳۸ که در حقیقت آغازگر سال نو قمری است، شامگاه امشب شنبه ۱۰ مهر برابر با ۲۹ ذی الحجه در هیچ نقطه کشور امکان ندارد.

مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این که ساعت ۳:۴۱ دقیقه بامداد امروز شنبه لحظه مقارنه یا تولد ماه نو بود، گفت: مشخصات رویت هلال ماه برای تهران حکایت از آن دارد که هلال محرم ۱۴۳۸ شامگاه امشب ۱۰ مهر قابل رویت نیست.
وی افزود: لحظه غروب آفتاب ساعت ۱۷:۴۸ دقیقه است و در این لحظه هلال حدود چهار درجه با افق جدایی (ارتقاع هلال) دارد. سن هلال در لحظه غروب آفتاب در روز جاری ۱۴ ساعت است و جدایی ماه از خورشید شش درجه و ۲۲ دقیقه کمان است.
عتیقی ادامه داد: فاز بسیار پایین هلال (بخش روشن ماه) و از همه مهمتر تشکیل نشدن هلال با طول کمان مناسب، باعث می شوند که هلال قابل رویت نباشد و بنابراین فردا یکشنبه ۱۱ مهر برابر با ۳۰ ذی الحجه خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: بدیهی است در شامگاه روز یکشنبه از آنجا که با یک هلال ماه ۳۰ روزه مواجه هستیم، هلال ماه حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید در افق با چشم غیر مسلح در سراسر ایران قابل مشاهده است و با توجه به سن بالای هلال، از فاز، درخشندگی و جدایی زاویه ای بالایی از خورشید برخوردار خواهد بود.
به گفته عتیقی، طول کمان زیاد و ارتفاع ۱۰ درجه ای هلال از افق امکان مشاهده آن را برای علاقمندان و رصد گران به ویژه در مناطقی که از افق غربی باز و عاری از غبار برخوردار هستند، فراهم می نماید.
وی افزود: بر این اساس و طبق تقویم رسمی کشور روز دوشنبه ۱۲ مهر برابر با اول محرم ۱۴۳۸ و آغاز سال جدید قمری است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*