بازداشت ۴ نفر در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان/ صدور کیفرخواست بخش نخست پرونده بانک تجارت

دادستان تهران از بازداشت چهار نفر در ارتباط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و صدور کیفرخواست بخش نخست پرونده بانک تجارت کرمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی در سیزدهمین نشست دادستانی عمومی و انقلاب تهران در خصوص نظارت بر زندان‌ها با حضور معاونان دادستان، سرپرستان واحدهای نظارت بر زندان‌های دادسرای تهران و قضات ناظر بر زندان، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، یک‌پارچگی سرزمین ایران، حفظ تمامیت ارضی و پیروزی ملت غیور ایران و در مقابل ذلت و زبونی صدام، رژیم بعث و ایادی و اربابان و حامیان وی را از ثمرات جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس دانست؛وی با یادآوری روز مباهله، تأکید کرد که امروز جهان، میان اندیشه و‌ تفکر شیعی و عقاید تکفیری تفاوت قائل شده است؛ از دل تکفیر و سلفیت، داعش بروز کرده و از بطن تفکر شیعی، نظام جمهوری اسلامی ایران ظهور یافته که مبتنی بر حاکمیت قانون، تفکیک قوا و استقرار یک نظامی اسلامی است که مایه سرافرازی مسلمانان است.

دادستان تهران، با اشاره به تصویب و ابلاغ دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها از سوی قوه قضاییه، آن را دستورالعمل جامعی دانست که پیش از تصویب در جلسات متعدد مسئولان عالی قوه قضاییه بحث و بررسی شده است؛ جعفری دولت‌آبادی اجرایی کردن این دستورالعمل را امری ضروری و از اولویت‌‌های قوه قضاییه و دادستانی تهران اعلام نمود و اظهار داشت دادستانی تهران پیش از تصویب دستورالعمل نیز فعالیت‌ها و برنامه‌های گسترده‌ای در بازدید از زندان‌ها و در راستای کاهش جمیت کیفری زندان‌ها صورت داده است.

جعفری دولت‌آبادی از تجربه موفق تدوین و اجرایی کردن دستورالعمل حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرای تهران یاد کرد و به ضرورت فرآیندسازی و تعیین شاخص برای بررسی مسائل و مشکلات پیش روی دادسرای تهران مانند اطاله دادرسی، پرونده‌های مهم، سرقت‌ها و جرایم مرتبط با آن اشاره کرد و اظهار داشت می‌بایست به‌روی این موضوعات تمرکز نمود و با تهیه دستورالعمل، آنها را به‌صورت نظام‌مند تبیین و ارائه راهکار کرد.

دادستان تهران، بازدید جمعی معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران از زندان‌ها را منشأ آثار بسیار دانسته و تمرکز به‌روی وعده‌های داده‌شده و رفع مشکلات را، از پیامدهای مثبت این بازدیدها دانسته که در مرحله بعد می‌بایست اجرایی گردد؛ به‌نحوی که مشخص شود این بازدیدها، اقدامی تبلیغاتی و تشریفاتی نبوده است.

جعفری دولت‌آبادی تعداد جلسات برگزار شده با مسئولان زندان‌ها و معاونان دادستان سال جاری را ۹ جلسه دانست و اظهار داشت: فضای امروز زندان‌های استان تهران‌ با سال قبل و حتی اوایل سال جاری متفاوت است؛ چرا که دادسرای تهران اقداماتی جدی در این زمینه انجام داده است. بخش‌های متعددی در پیگیری امور زندان‌ها فعال شده و بازدید قضات و مقامات دادسرا از زندان‌ها افزایش یافته است.

وی تأکید کرد هرچند ممکن است تحقق سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، ملموس نباشد، اما اقدامات صورت گرفته در این راستا بسیار مؤثر بوده است.

دادستان تهران ضمن تأکید بر عدم معرفی معتادان به زندان‌ها، بازدید مدیران قضایی و سرپرستان دادسراها از زندان‌ها را در امر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مؤثر دانست.

جعفری دولت‌آبادی ضمن تأکید بر مسئله ادغام محکومیت‌ها به‌عنوان یکی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، اعلام نمود افرادی در زندان حضور دارند که از مصادیق مواد ۵۱۰ و ۵۱۱ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی هستند که با پیگیری پرونده‌های آنها، می‌توان به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها کمک شایانی کرد.

وی با برشمردن چهار نقش محوری سازمان زندانها، مراجع قضایی، قوه قضائیه و مدیران قضایی در اجرای بخشنامه کاهش جمعیت کیفری، ابراز امیدواری کرد که بتوان با توجه به نقش این چهار محور، جمعیت کیفری را در استان تهران کاهش داد.

دادستان تهران در بخش زندان هم‌چنین به نوآوری قانون آیین دادرسی کیفری در پیش‌بینی کمیسیون جبران خسارت ناشی از بازداشت اشاره کرد و اعلام نمود بررسی آیین‌نامه اجرایی موادی از قانون مذکور، در هفته قبل به پایان رسیده و اجرایی شدن این آیین‌نامه منوط به ابلاغ آن به مراجع قضایی است.

جعفری دولت‌آبادی ضمن تصریح به تصویب این مواد در راستای حکم مقرر در اصل ۱۷۱ قانون اساسی، در خصوص آیین‌نامه مذکور توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت کمیسیون مذکور در دو فرض صدور حکم برائت و منع تعقیب فرد بازداشت شده به پرداخت جبران خسارت ناشی از بازداشت، حکم خواهد داد و ناظر به پرداخت خسارت افرادی است که به‌ناحق بازداشت شده‌ باشند.

وی اجرای این آیین‌نامه و ضرورت توجه به مفاد آن از سوی قضات به‌ویژه در موارد صدور دستور بازداشت موقت را امری ضروری دانسته و اظهار داشت این مواد از قانون آیین دادرسی کیفری و آیین‌نامه اجرایی آن در احقاق حقوق افراد واجد اهمیت است.

جعفری دولت‌آبادی در ادامه به ضرورت نظارت بر بانک‌ها جهت جلوگیری از تحقق جرایم اقتصادی تأکید کرد و به موضوعاتی چون معوقات کلان بانکی، پرونده‌های بانک‌های تجارت کرمان، گروه امیرمنصور امیرآریا، بانک سرمایه، بابک زنجانی و مؤسسه ثامن‌الحجج(ع) اشاره کرد که در دادسرای تهران تحت رسیدگی بوده و یا در جریان اجرا است.

وی تشکیل دادسرای ویژه مبارزه با جرایم بانکی را اقدامی مؤثر دانسته و ضمن تأکید بر موضوع پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی، اظهار داشت بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات این دادسرا باید به موضوع پیشگیری از وقوع مفاسد اقتصادی و جرایم پولی ــ بانکی اختصاص یابد. دادستان تهران هم‌چنین از رییس‌کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها خواست تا در بخش پیشگیری از وقوع جرم، ضمن همکاری با دادستانی تهران، فرآیندها و تدابیری را اتخاذ کنند تا از تحقق چنین مفاسد و جرایمی پیشگیری به عمل آید.

دادستان تهران همچنین به ضرورت تشدید نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و رصد فعالیت‌های مؤسسات مالی و اعتباری از سوی بانک مرکزی تأکید نمود.

جعفری دولت‌آبادی با بیان اینکه یکی از بسترهایی که امروز در بروز فساد اقتصادی نقش دارد، بانکها هستند، اظهار داشت: نباید اجازه داد بانک‌ها به بستری برای ارتکاب جرایم تبدیل شوند. وی تأکید کرد: اگر نظارت بر بانکها تشدید نشود وقوع جرایم اقتصادی ادامه خواهد یافت. وی از بازداشت چهار نفر مرتبط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

وی در این جلسه ضمن تشکر از بازپرس شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت در روند رسیدگی به پرونده‌ بانک تجارت‌ کرمان و خانم دکتر شکری معاون دادستان در اظهارنظر نسبت به این پرونده در بیش از دویست صفحه، اعلام نمود بخش اول پرونده در چند اتهام اخلال در نظام اقتصادی، پول‌شویی، اختلاس، جعل راجع به متهم ردیف اول پرونده منجر به نتیجه شده و کیفرخواست صادر شده که در شرف ارسال به دادگاه است.

دادستان تهران گردش مالی چک‌های فاقد پشتوانه بین‌بانکی در این پرونده را دوازده هزار میلیارد تومان و رقم ضمانت‌نامه‌های فاقد مصوبه و بدون قرارداد را بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بخش عمده‌ای از آنها در نتیجه اقدامات مجرمانه متهم ردیف اول پرونده صورت گرفته است.

دادستان تهران با ارائه آماری از پرونده‌های دادسرای تهران در سال جاری، از افزایش ۹درصدی ورودی پرونده‌ها به دادسرای تهران در تیرماه امسال و افزایش ۷/۷ درصدی آمار پرونده‌های مختومه خبر داد. حسب اعلام دادستان تهران، سرقت، ضرب و جرح عمدی، توهین و ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بیشترین آمار جرایم را به خود اختصاص داده است.

وی اعلام داشت میانگین وقت رسیدگی دادسرا ۵۵روزه است و کاهش ۹/۳ درصدی بازداشت‌ها آمار دیگری بود که دادستان تهران از آن خبر داد و این تلاش‌ها را قابل تقدیر دانست.

جعفری دولت‌آبادی از طرح شناسنامه‌دار کردن دادسراها خبر داد و آن را در راستای تعدیل نیرو و تخصیص عادلانه امکانات امری ضروری دانست و از سرپرستان نواحی دادسرا خواست اطلاعات مهم و اساسی مرتبط با دادسرای تحت تصدی خود را در جداول ارسالی منعکس کنند؛ به‌نحوی که فرم تکمیلی بتواند نمایی از دادسراها را ارایه کند.

دادستان تهران

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme