آسوشیتدپرس گزارش داد نماینده‌های کنگره آمریکا برای ابطال وتوی اوباما علیه طرح شکایت از عربستان هم‌قسم شده‌اند

 

خبرگزاری فارس: نماینده‌های کنگره آمریکا برای ابطال وتوی اوباما علیه طرح شکایت از عربستان هم‌قسم شده‌اند

یک خبرگزاری آمریکایی می‌گوید نمایندگان کنگره آمریکا برای ابطال حکم وتوی رئیس‌جمهور کشورشان علیه پیش‌نویس قانونی که به خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر اجازه شکایت از عربستان سعودی می‌دهد با یکدیگر هم‌قسم شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روز بعد از اقدام «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا  در وتوی طرحی که به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر اجازه شکایت از عربستان سعودی را می‌دهد، نماینده‌های کنگره آمریکا برای ابطال حکم رئیس‌جمهور هم‌قسم شده‌اند.

اوباما روز جمعه (دوم مهرماه/۲۳ سپتامبر) پیش‌نویس این قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرد.

استدلال کاخ سفید این است که دیگر کشورها ممکن است تصویب این قانون را بهانه‌ای برای تعقیب قضایی دیپلمات‌ها، نیروهای نظامی یا شرکت‌های آمریکایی قرار دهند.  طرفداران طرح از طرف دیگر با رد این استدلال می‌گویند متن قانون به نحوی تنظیم شده که تنها اقدامات تروریستی در داخل خاک آمریکا را در بر می‌گیرد.

این قانون در واقع به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد هنگام وقوع حمله تروریستی در داخل خاک آمریکا مصونیت قضایی حاکمیتی که دولت‌های خارجی بطور سنتی ازآن برخوردار هستند را برای دولت یا دولت‌های مظنون به مشارکت در چنین حملاتی لغو کنند.

«چاک شومر»، سناتور دموکرات که یکی از تهیه‌کنندگان طرح مورد نظر بوده روز شنبه درباره وتو شدن آن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «تصمیم مأیوس‌کننده‌ای بود که به سرعت و به صورت مستدل در کنگره لغو خواهد شد.»

وی همچنین گفت: «اگر سعودی‌ها مرتکب خطا نشدند، نباید از این قانون هراس داشته باشند. اگر آنها در حادثه ۱۱ سپتامبر مقصر بوده‌اند، بایستی مسئول شناخته شوند.»

تصویب قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» بعد از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا ۲۸ صفحه از اسنادی را درباره حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ منتشر می‌کرد که نشان می‌دهند دست‌کم چند نفر از عاملان این حملات با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند. همچنین ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای عامل حملات ۱۱ سپتامبر شهروندان عربستان بوده‌اند.

سناتور «جان کورنین»، یکی دیگر از تهیه‌کنندگان این طرح قانونی از اقدام اوباما برای وتوی طرح مذکور انتقاد کرد و گفت که رئیس‌جمهور آمریکا توجهی به خواسته‌های خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر نکرده است. وی گفت که کنگره مترصد فرصت برای ابطال وتوی اوباما است.

در صورت رأی موافق بیش از دو سوم اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا به لغو وتوی اوباما حکم وی باطل شده و قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» لازم‌الاجرا خواهد شد.

اوباما از زمان تصدی سمت ریاست‌جمهوری آمریکا از سال ۲۰۰۹، تا کنون دوازده طرح کنگره را وتو کرده است. قانونگذاران آمریکایی در مقابل تا کنون در لغو حکم‌های وتوی اوباما ناکام مانده‌اند.

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش گفته بود ریاض در صورت تصویب این قانون سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج خواهد کرد.

انتهای پیام/ *

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*