روحانی زیاد داریم، اما فقیه می‌خواهیم

آیت الله نوری همدانی :

«مدیران حوزه علمیه باید طلاب خود را یک به یک بشناسند، چرا که این شناخت خیلی مهم است؛ باید بعد از شناخت طلاب، ارتباطی نزدیک با آنان برقرار کنند که این نکته‌ای بسیار مهم و ضروری است.»

کد خبر: ۶۲۰۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۳:۵۸ ۰۶ September 2016
امتیاز خبر: ۸۴ از ۱۰۰ تعداد رای دهندگان ۱۹۲۹
«مدیران حوزه علمیه باید طلاب خود را یک به یک بشناسند، چرا که این شناخت خیلی مهم است؛ باید بعد از شناخت طلاب، ارتباطی نزدیک با آنان برقرار کنند که این نکته‌ای بسیار مهم و ضروری است.»
به گزارش ایسنا، آیت‌الله نوری همدانی صبح روز سه‌شنبه (۱۶ شهریور ماه) در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه استان تهران که در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم(ع) شهر ری برگزار شد، با بیان اینکه تاریخِ حوزه‌های علمیه درخشان است، اما در بین حوزه‌های شیعی هیچ حوزه‌ای مانند حوزه علمیه قم نیست اظهار کرد: حوزه علمیه قم  مقدم بر تمام حوزه‌ها است و در فرهنگ اهل بیت(ع) در خصوص فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم تعبیرات بسیار ویژه‌ای به کار رفته که از جمله آنها می‌توان به سخنان امام صادق(ع) اشاره کرد.
وی اظهار کرد: البته حوزه‌های علمیه دیگر نیز جایگاه تعلیم و تربیت هستند. مدیران مدارس باید طلاب خود را یک به یک بشناسند، چرا که این شناخت خیلی مهم است؛ باید بعد از شناخت طلاب مدیران مدرسه ارتباطی نزدیک با آنان برقرار کنند که این نکته‌ای بسیار مهم لازم و ضروری است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه شناخت استعدادهای طلاب بسیار حائز اهمیت است که این مهم در اثر ارتباط مستمر با طلاب امکان‌پذیر خواهد بود، تصریح کرد: نباید تشریفات اداری باعث کم رنگ شدن ارتباط مدیران مدارس با طلاب شود و همانطور که تاکید شد، مدیران باید طلاب خود را شناخته و با آنها ارتباط برقرار کنند و در نهایت استعدادهای آنان را بشناسد.
آیت‌الله نوری همدانی با ذکر خاطره‌ای از دوران اوایل طلبگی خود خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۲۲ در سن ۱۸ سالگی زمانی که به قم در مدرسه فیضیه آمده بودم، حجره‌ای به من دادند و در اولین شب حضورم در مدرسه به بنده گفتند: مرحوم آیت الله حجت کوه کمری می‌خواهند من را ببینند؛ در آن زمان مرحوم آیت‌الله سید محمد تقی خوانساری، مرحوم آیت الله سید صدرالدین صدر و آیت‌الله کوه‌کمری بودند که مدرسه فیضیه را اداره می‌کردند و گویا شیوه مدیریت‌شان این گونه بود که در اولین روزهای حضور یک طلبه به حجره او رفته و با او ارتباطی صمیمی برقرار می‌کردند؛ این موضوع نشان می‌دهد که اولین وظیفه مدیران مطلوب مدارس علمیه شناخت طلاب و پس از آن ارتباطی صیمیمانه و متواضعانه با آنها است.
وی با بیان اینکه اولین و مهترین وظیفه مدیران مدارس و حوزه‌های علمیه تربیت فقهایی شایسته است، گفت: آنچه می‌تواند قدرت اسلام را نشان دهد، فقیه است؛ لذا باید سعی شود که در حوزه‌ها فقها تربیت و پرورش یابند. زمانی  که در تهران علمای بزرگ و به نامی همچون مرحوم آیت الله خوانساری، محمد تقی آملی و  آشتیانی حضور داشتند، اما امروزه در تهران چند میلیونی نمی‌توان یک فقیه را نشان داد؛ متاسفانه در بسیاری از شهرهای دیگر هم وضع به همین صورت است، مدیران مدارس باید این افول را جبران کنند.
این مرجع تقلید در ادامه همچنین افزود: در روایات اهل بیت علیهم السلام راجع به جایگاه فقها و همچنین تربیت فقها تاکید زیادی شده، چرا که فقه ما غیر از فقه دیگران است؛ خیلی از مذاهب ممکن است فقه هم داشته باشند، اما فقه شیعه فقهی متفاوت است و اصولاً از کسانی فقه را اخذ می‌کنیم که در نهایت به خدا می‌رسیم.
آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که فقهِ شیعه به معنای واقعی، پاسخگوی همه نیازهای زندگی بشر است، افزود: برای نمونه امام خمینی(ره) به عنوان فقیه، عارف و مجاهد توانستند تحول عظیمی در تاریخ جهان ایجاد کرده و انقلاب اسلامی ایران را بنیانگذاری کنند.
وی خطاب به مدیران مدارس، اساتید و طلاب و با بیان اینکه خداوند به شما توفیق داده که در راه تعلیم و تعلم گام بردارید و سعی کنید فقه ائمه(ع) شناسانده شود گفت: در کنار فقه باید نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و تفسیر قرآن نیز مورد توجه جدی حوزه‌های علمیه و مدیران آن قرار گیرد.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که باید برای تربیت فقها، حوزه‌های علمیه اقدام و تحولی اساسی را رقم بزنند، اظهار کرد: امروزه روحانی زیاد داریم، اما فقیه می‌خواهیم، چناچه قبلا فقهای زیادی داشتیم. ما به دانشگاه و نظام آموزشی آن احترام می‌گذاریم، اما نباید نظام آموزشی ما همانند آن باشد؛ نباید برای مدرک درس بخوانیم، بلکه باید هدف اول ما اخلاص باشد. مدرک‌گرایی باید از حوزه‌های علمیه حذف شود.
وی گفت: علامتِ طلبه‌ای که مخلصانه درس بخواند این است که پس از درس خواندن، حقارت او در برابر خدای متعال بیشتر می‌شود و تواضعش افزایش پیدا می‌کند؛ اما از سوی دیگر طلبه‌ای که مخلصانه درس نخوانده و نیتش دنیا باشد، گرفتار خود بزرگ بینی، تکبر و غرور شده و در نهایت از خدا فاصله می گیرد. اولین کار مدیران مدارس و طلاب باید این باشد که مدرک‌گرایی را کنار گذاشته و با اخلاص وارد میدان شوند و قطعاً در این صورت بقیه کارها را خدا درست خواهد کرد.
این مرجع تقلید یادآور شد: در کنار علوم مختلفی که در حوزه تدریس می‌شود، اخلاق باید مورد توجه جدی مسئولان حوزه و طلاب باشد. فقه باید با زهد و تقوا همراه باشد تا اثرگذار باشد؛ به نظر بنده طلاب باید همه نمازِ شب خوان باشند تا ارتباط خود با خدا قوی کرده و از نظر اخلاقی هر روز رشد کنند.
آیت‌الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مسئله ارتباط با مردم باید مورد توجه مدیران مدارس و حوزه‌های علمیه باشد، افزود: این مردم بودند که انقلاب اسلامی ایران را پدید آورده و با طاغوت مبارزه کرده و باز همین مردم بودند که در هشت سال دفاع مقدس از این انقلاب پاسداری کردند. انبیاء الهی نیز ابتدا به سراغ مردم می‌رفتند و بعد از آن بود که به سوی نمرودها و فرعون‌ها رفتند. روحانیون و طلاب باید همواره به این نکته توجه کنند که رابطه با مردم کریمانه و متواضعانه باشد و فراموش نکنند علمای بزرگ شیعه همواره درب خانه‌هایشان را به روی مردم باز می‌گذاشتند و بسیاری از مشکلات را حل و فصل می‌کردند.
وی با بیان اینکه نباید با درست کردن دم و دستگاه برای خود ارتباط با مردم را قطع کنیم گفت: طلاب و اساتید باید همواره توجه داشته باشند که زندگی ساده همواره مد نظر علمای بزرگ تاریخ شیعه بوده است. در نقاط مختلف کشور باید عالمانی وجود داشته باشند؛ برای مثال امروز در تهران هزاران مسجد داریم که امام جماعت ندارند، همچنین در روستاها از علم و روحانیت کسی دیده نمی‌شود و مردم حتی برای خواندن نماز میت اموات خود به مشکل برمی‌خورند.
این مرجع تقلید گفت: چرا باید اکثریت طلاب و روحانیون در یک مرکز جمع شوند و بسیاری از روستاهای کشور که خانه عالم هم در آنها ساخته‌اند، از وجود عالم خالی باشند؟ ما در این زمینه مسئول هستیم. امروز با دشمنان کینه‌توزی روبرو هستیم و از این رو باید در مقابله با آنها مجهز باشیم. فقها و حوزه‌های علمیه در طول تاریخ همواره در کنار علم آموزی توجه به اخلاق و ارتباط با مردم را مد نظر داشته اند.
آیت‌الله نوری همدانی در ادامه با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام، گفت: حضرت آیت الله خامنه‌ای، خلف صالح امام(ره) است که کشتی انقلاب اسلامی و نظام ولایی را در دریای پرتلاطم جهان رهبری می‌کند؛ ایشان در پیام دیروز خود راه درست مبارزه با دشمن را نشان می‌دهند. همه ما طلاب و مردم وظیفه داریم در مقابل دشمنان اسلام مجاهدانه و با بصیرت بایستیم و همواره با صبر، استقامت، بصیرت و علم و آگاهی پرچم مبارزه با طاغوت را همواره بلند نگاه داریم. باید بدانیم دشمن از موضع خود کوتاه نمی‌آید و ما هم نباید کوتاه بیاییم و بدانیم زیر پرچم امام عصر(عج) هستیم و نظام ما نظامی الهی است. همیشه خود را سرباز لشکر امام عصر(عج) بدانید و خواندن روزانه دعای عهد و زیارت آل یاسین را فراموش نکنید تا زیر پرچم حضرت به وظیفه‌مان عمل کرده باشیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*