رتبه‌بندی جهانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس منتشر شد؛حضور ۵ دانشگاه ایران در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر دنیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام خبر انتشار رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس از حضور پنج دانشگاه ایران در این رتبه‌بندی جهانی خبر داد و گفت: امسال دانشگاه‌های علم‌وصنعت، امیرکبیر و شهید بهشتی برای اولین بار در فهرست این رتبه‌بندی جای گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با بیان این‌که کیو اس به عنوان یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند، اظهار کرد: نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس نشان از حضور سه دانشگاه علم و صنعت، صنعتی امیرکبیر و شهید بهشتی برای اولین بار در کنار دانشگاه صنعتی شریف و تهران در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان را می‌دهد که این موضوع نویدبخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه‌­های توانمند ایران در رتبه بندی‌­های معتبر بین‌المللی است.

سرپرست ISC گفت: روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاه طراحی شده است و در چهار حوزه کلی وضعیت آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌­ها توسط شش شاخص زیر ارزیابی می‌شوند.

وزن

نحوه ارزیابی

شاخص ها

۴۰%

بر مبنای نظرسنجی از ۷۴۶۵۱ شخصیت علمی از سراسر جهان

اعتبار علمی

۱۰%

بر مبنای نظرسنجی ۳۷۷۶۱ کارفرما با حداقل مدرک کارشناسی ارشد در سطح بین‌المللی

اعتبار کارفرما

۲۰%

برای بررسی کیفیت آموزش نسبت هیات علمی به دانشجو سنجیده می‌شود

نسبت هیات علمی به دانشجو

۲۰%

برای بررسی کیفیت پژوهش میانگین استناد به مقالات پژوهشی اعضای هیات علمی سنجیده می‌شود*

استناد به مقالات اعضای هیات علمی

۵%

اندازه‌گیری تنوع بین‌المللی اعضای هیات علمی

نسبت هیات علمی بین‌المللی به داخلی

۵%

اندازه‌گیری تنوع بین‌المللی دانشجویان

نسبت دانشجوی بین‌المللی به داخلی

وی گفت: کیو اس، برای بررسی تعداد مقالات پژوهشی اعضای هیات علمی با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده درجهان شناخته می‌شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار می­‌دهد و تعداد کل استنادات در رابطه با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را لحاظ می‌کند. برای رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶،  ۱۰٫۳ میلیون مقالات پژوهشی و ۶۶٫۳ میلیون استناد مورد بررسی قرار گرفته است.

دهقانی افزود: رتبه‌بندی جهانی کیو اس در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ شامل ۹۱۶ دانشگاه از ۸۱ کشور دنیا بود که ۲۳۸ دانشگاه از آسیا، ۳۴۸ دانشگاه از اروپا،۱۸۵ دانشگاه از آمریکای شمالی، ۸۵ دانشگاه از آمریکای لاتین، ۴۳ دانشگاه از استرالیا و ۱۷ دانشگاه از آفریقا در محدوده رتبه‌بندی حضور دارند.

وی افزود: موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کمبریج،  موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کالج لندن، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس، امپریال کالج لندن و دانشگاه شیکاگو به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس شناخته شدند.

وضعیت دانشگاه‌­های برتر قاره‌­های مختلف در رتبه بندی کیو اس

قاره آمریکای شمالی

سرپرست ISC اظهار کرد:  در رتبه‌بندی کیواس در مجموع ۱۸۵ دانشگاه از ۵ کشور آمریکای شمالی شامل ایالات متحده با ۱۵۴ دانشگاه، کانادا با ۲۶ دانشگاه، کاستاریکا با سه دانشگاه، کوبا و پرتوریکو یک دانشگاه حضور دارند. موسسه تکنولوژی ماساچوست از آمریکا با رتبه یک جهانی، دانشگاه مک گیل از کانادا با رتبه ۳۰ جهانی، دانشگاه کاستاریکا با رتبه ۴۸۰-۴۷۱، دانشگاه هابانا از کوبا با رتبه ۷۰۱ + و دانشگاه پرتوریکو با رتبه ۷۰۱ + در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

قاره اروپا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه گفت: در رتبه‌بندی کیواس در مجموع ۳۴۸ دانشگاه از ۳۲ کشور اروپایی حضور دارند که دانشگاه کمبریج، آکسفورد و کالج لندن از انگلستان با رتبه‌های ۴، ۶ و ۷ جهانی، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس از کشور سوئیس با رتبه ۸ جهانی، امپریال کالج لندن در رتبه ۹ برترین دانشگاه‌های قاره اروپا را تشکیل می‌دهند.

قاره آمریکای شمالی

دهقانی گفت: در رتبه‌بندی کیواس در مجموع ۸۵ دانشگاه از ۹ کشور آمریکای شمالی حضور دارند که دانشگاه بوینس آیرس از آرژانتین با رتبه ۸۵ جهانی، دانشگاه سائوپائولو با رتبه ۱۲۰ جهانی، دانشگاه ملی مکزیک در رتبه ۱۲۸ جهانی و دانشگاه کاتولیک شیلی در رتبه ۱۴۷ برترین دانشگاه‌های این قاره را تشکیل می‌دهند.

قاره استرالیا

سرپرست ISC گفت: در رتبه‌بندی کیو اس در مجموع ۴۳ دانشگاه، دو کشور استرالیا و نیوزیلند نیز حضور دارند که دانشگاه ملی استرالیا با رتبه۲۲ ، دانشگاه ملبورن با رتبه ۴۲، دانشگاه سیدنی با رتبه ۴۶ جهانی و دانشگاه نیوساوت‌ولز با رتبه ۴۹ برترین دانشگاه‌های قاره استرالیا را تشکیل می‌دهند.

قاره آفریقا

دهقانی افزود: در رتبه‌بندی کیواس در مجموع ۱۷ دانشگاه از ۵ کشور قاره آفریقا حضور دارند که دانشگاه کیپ تاون از آفریقای جنوبی با رتبه ۱۹۱، دانشگاه ویتواترسرند  با رتبه ۳۵۹، دانشگاه آمریکایی مصر  با رتبه ۳۶۵ جهانی برترین دانشگاه‌های این قاره را تشکیل می‌دهند.

قاره آسیا

سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه‌بندی کیواس در مجموع ۲۳۸ دانشگاه، ۲۹ کشور قاره آسیا حضور دارند که دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه ۱۲ ، دانشگاه نانیانگ از سنگاپور با رتبه ۱۳، دانشگاه تسینگهوا از چین با رتبه ۲۴ جهانی، دانشگاه هنگ کنگ با رتبه۲۷ جهانی و دانشگاه توکیو از ژاپن با رتبه ۳۴ برترین دانشگاه‌های این قاره را تشکیل می‌دهند.

وضعیت دانشگاه­‌های ایران در منطقه

دهقانی گفت: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس ۵ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه‌بندی حضور یافتند که دانشگاه صنعتی شریف توانست با کسب رتبه در بازه ۴۴۰-۴۳۱، دانشگاه علم‌وصنعت در اولین حضور خود با کسب رتبه در بازه ۵۰۰-۴۹۱، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اولین حضور خود با کسب رتبه ۵۵۰-۵۰۱، دانشگاه تهران با کسب رتبه در بازه ۶۰۰-۵۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی در اولین حضور خود با کسب رتبه ۷۰۱ + در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرند که حضور سه دانشگاه از ایران برای اولین بار در رتبه‌بندی جهانی کیو اس نشان از توجه دانشگاه‌­های تراز اول کشور به بحث رتبه‌بندی‌های بین‌المللی است و نویدبخش حضور سایر دانشگاه‌­های ایران است.

رتبه دانشگاه‌های ایران درنظام رتبه‌بندی کیو اس ۲۰۱۷-۲۰۱۶

نام دانشگاه

رتبه کلی

امتیاز استناد به مقالات اعضای هیات علمی

رتبه جهانی شاخص استناد به مقالات اعضای هیات علمی

دانشگاه صنعتی شریف

۴۳۱-۴۴۰

۹۲٫۲

۳۸

دانشگاه علم‌وصنعت

۴۹۱-۵۰۰

۹۷٫۷

۱۹

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۵۰۱-۵۵۰

۹۴٫۳

۳۰

دانشگاه تهران

۵۵۱-۶۰۰

۳۷٫۶

۳۳۰

دانشگاه شهید بهشتی

۷۰۱+

۲۳٫۶

۴۷۰

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی کیو.اس. در سال‌های قبل

۲۰۱۵-۱۶

۲۰۱۴-۱۵

۲۰۱۳-۱۴

۲۰۱۲-۱۳

دانشگاه صنعتی شریف

۴۷۱-۴۸۰

۶۰۱-۶۵۰

۶۰۱-۶۵۰

۶۰۱+

دانشگاه تهران

۵۵۱-۶۰۰

۶۵۱-۷۰۰

۶۰۱-۶۵۰

۵۵۱-۶۰۰

دهقانی تصریح کرد: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس، از کشور ترکیه دانشگاه بیلکنت با رتبه ۴۲۰-۴۱۱، از کشور امارات دانشگاه خلیفه با رتبه ۴۱۰-۴۰۱، از کشور عمان دانشگاه سلطان قابوس با رتبه ۴۶۰-۴۵۱، از کشور عربستان دانشگاه نفت و گاز فهد با رتبه ۱۸۹، از کشور قطر دانشگاه قطر با رتبه ۳۹۳، از کشور قطر دانشگاه قطر با رتبه ۳۹۳، از کشور پاکستان دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی اسلام آباد با رتبه ۵۵۰-۵۰۱، از کشور مالزی دانشگاه مالایا با رتبه ۱۳۳، از کشور لبنان دانشگاه آمریکایی بیروت با رتبه ۲۲۸، از کشور کویت دانشگاه کویت با رتبه +۷۰۱، از کشور اردن دانشگاه اردن با رتبه ۶۰۰-۵۵۱، از کشور عراق دانشگاه بغداد با رتبه ۶۵۰-۶۰۱ جزو برترین دانشگاه‌های کشورهای خود بودند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*