آیا ویژگی های ژنتیکی در رفتارهای مجرمانه مؤثر هستند

یک گروه بین المللی از محققان اعلام کردند که براساس بررسی آنها، ویژگی های ژنتیکی نقش موثری در رفتارهای مجرمانه دارند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از فاکس نیوز، بر اساس این تحقیقات در یک گروه نمونه از مجرمین فنلاندی که دارای ۷۹۴ عضو است، ۵۶۸ نفر به اختلال شخصیتی ضداجتماعی (ASPD) مبتلا هستند. این گروه نمونه شامل اطلاعات مربوط به آزمون های روانشناسی و اطلاعات ژنتیکی ۷۹۴ زندانی فنلاندی است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ میلادی گردآوری شده است.
پس از مقایسه ساختار ژنتیکی گروه نمونه با یک گروه نمونه بسیار بزرگ از شهروندان عادی، تعدادی از ژن ها شناسایی شدند که به احتمال زیاد با اختلال ASPD مرتبط بودند. عوارض این اختلال شامل فریبکاری، پرخاشگری، بی توجهی نسبت به ایمنی شخصی و سایرین و عدم مسئولیت پذیری هستند.
بر اساس این تحقیقات، نقش عوامل ژنتیکی در ایجاد اختلال ASPD به ۵۰ درصد می رسد. با وجود این محققان معتقدند باید نتایج این تحقیقات با دقت زیادی مورد استفاده قرار گیرد.
به اعتقاد آنها، نمی توان نتایج این تحقیقات را برای پیش بینی رفتارهای اشخاص، از جمله متهمین به کار گرفت. به عبارت دیگر این نتایج در دادگاه ها قابل استناد نیستند.
در تحقیقات دیگری که توسط محققان دانشگاه کارور آیووا انجام گرفت، مشخص شد از یک گروه نمونه ۳۲۰ نفری مجرمین، ۱۱۳ نفر از آن ها به اختلال ASPD مبتلا هستند.
مجرمین مبتلا به ASPD، از سلامت روانی ضعیفی برخوردارند و عملکرد اجتماعی مطلوبی ندارند و خطر اقدام به خودکشی در بین آن ها بیشتر از سایرین است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Translational Psychiatry منتشر شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme