آخرین خبر :

وزیر بهداشت خبر داد/ کاهش ۳۰ درصدی واردات و افزایش دو برابری صادرات دارو

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پارسال موفق شدیم حداقل ۳۰ درصد واردات دارو را از نظر ارزی کاهش دهیم و صادرات آن را دو برابر کنیم.

به گزارش ایرنا ، دکتر سید حسن هاشمی روز شنبه در جمع خبرنگاران در یزد با اشاره به سال ‘اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل’ افزود: وزارت بهداشت از ابتدای فعالیت دولت یازدهم اقدام و عمل را آغاز کرده است.
وی با بیان اینکه تلاش داریم میزان صادرات دارو را چندین برابر افزایش دهیم تصریح کرد: اگر کسی بتواند دارویی را در کشور تولید یا مشابه خارجی آن را تولید کند ما ۷۵ درصد قیمت خارجی آن را پرداخت می کنیم .
دکتر هاشمی در ادامه با بیان اینکه سرطان از بیماری های صعب العلاج است و در همه جوامع رو به افزایش است یکی از دلایل افزایش سرطان را نوع غذا و تغییر سبک زندگی اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم زمینه حمایت از بیماران سرطانی فراهم شد گفت: قیمت برخی از داروهای این بیماران ۱۰۰ درصد و بعضی هم تا ۵۰ درصد کاهش یافت.
وی اظهار کرد: البته برخی از همکاران ما با وجود داروی ایرانی باز هم داروی خارجی برای بیماران تجویز می کنند که البته بیمه هم هیچ حمایتی از داروهای خارجی نمی کند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: مقررات به ما اجازه نمی دهد از نوشتن اینگونه نسخه ها جلوگیری کنیم که امید داریم در آینده مجلس در این زمینه تصمیم گیری کند.
وی افزود: در حوزه معاونت درمان این وزارتخانه برای حمایت از بیماران سرطانی برنامه هایی در دست اقدام است که امید است با اجرای انها مشکلات این بیماران رفع شود.
وی با اشاره به راه اندازی ۲۰۰ مرکز خدمات جامع سرطان در اینده در کشور گفت: این مراکز ظرف دو سال اینده مجهز می شوند و خدمات را به صورت یکپارچه به بیماران ارائه می کنند.
وی به هزینه های ناباروری در کشور اشاره کرد و گفت: در قالب طرح تحول سلامت برخی خدمات برای این بخش منظور شده و ما برای ارائه خدمات بیشتر منتظر تکلیف بودجه این بخش هستیم.
وی افزود: با وجود آنکه حدود ۷۰ درصد قیمت دارو برای زوج های نابارور توسط وزارت بهداشت پرداخت می شود اما کافی نیست و باید حمایت بیشتری شود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه بودجه وزارت بهداشت در مقایسه با سایر وزارتخانه ها کمترین رشد را در دو سال گذشته داشته اضافه کرد: این بودجه امسال ۲٫۵ درصد و پارسال سه درصد افزایش داشت.
وی در پاسخ به پرسشی در زمینه بودجه طرح تحول سلامت گفت: ۱۰ درصد اعتبار این طرح از محل هدفمندی یارانه ها و یک درصد هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده تامین می شود.
وزیر با اشاره به اینکه البته ۱۰ درصد بودجه هدفمندی یارانه ها درحال مستهلک شدن است که این منصفانه نیست ادامه داد: اختصاص این رقم از هدفمندی یارانه ها برای ادامه طرح تحول سلامت بسیار حیاتی است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد تخصیص اعتبار ویژه به استان یزد به دلیل مرکزیت استان در حوزه درمان بسیاری از بیماری‌ها گفت: واقعیت این است که برنامه ویژه‌ای برای یزد از نظر تخصیص اعتبار نداریم اما در عین حال معتقدیم سرانه‌ای که اکنون به یزد تعلق گرفته عادلانه نیست.
وی در مورد راه‌اندازی مرکز ید درمانی در استان یزد گفت: برای ید درمانی باید در استان کارهای جدی انجام شود و ما نیز براساس برنامه‌های مدون درصدد افزایش و ارتقای خدمات جامع به مبتلایان سرطان هستیم و یزد از استان‌های منتخب برای اجرای طرح‌های وزارت بهداشت است.
به گفته وی برای اجرای این برنامه نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی است که امیدواریم بخش خصوصی وارد شود و در این زمینه سرمایه‌گذاری کند تا در سفر آینده شاهد تعیین تکلیف حوزه خدمات تخصصی در زمینه بیماری سرطان باشیم.
وی افزود: در کوتاه مدت نمی‌توان در زمینه افزایش اعتبارات برای استان‌ها به نتیجه‌ای مطلوب رسید، بنابراین در استان یزد که از نظر ما نسبت به استان‌های مرزی استانی برخوردار است بودجه‌ ویژه نداریم، اما مشوق‌هایی برای بخش خصوصی در نظر گرفته‌ایم.
شرکت در همایش دوچرخه سواری، رونمایی از تندیس غلبه بر دیابت و حضور در همایش ملی سلامت از برنامه های سفر دو روزه وزیر بهداشت به استان یزد بود.
حضور در همایش خیرین سلامت، بازدید از مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت، شرکت در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی و حضور در همایش بزرگ مردمی غلبه بر دیابت از دیگر برنامه های وزیر بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی در سفر به استان یزد خواهد بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*