معاون سازمان حفاظت محیط زیست: دیوکسین ظروف یکبار مصرف اثرات مخرب بر باروری دارد

 

تهران – ایرنا – معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس تحقیقات انجام شده، دیوکسین موجود در ظروف غذایی یکبار مصرف اثرات مخرب بر باروری دارد.دیوکسین (Dioxin) گروهی از ترکیبات شیمیایی است که جزو آلاینده‌های پایدار محیط زیست محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر مهناز مظاهری روز سه شنبه در نشست خبری عوامل حفظ باروری و تهدیدکننده آن افزود: متولیان این امر باید نظارت کافی بر این موضوع داشته باشند تا از این ماده در کمترین حد ممکن استفاده شود.
وی به دو ترکیب در صنایع غذایی و بسته بندی اشاره کرد و گفت: دو ترکیب پلی بی فنیل های برومینه و پلی دی فنیل های اتروبرومینه در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد که آنها، هورمون های جنسی را دچار مشکل می کند.
مظاهری به ارگان های دولتی در حوزه بسته بندی غذایی توصیه کرد که اهتمام بیشتری بر این موضوع داشته باشند تا سلامت مردم به خطر نیافتد.
وی همچنین به تاثیر میزان آلاینده های هوا بر موضوع ناباروری اشاره کرد و گفت: میزان آلایندگی هوا به خصوص در فصل سرد که افزایش می یابد بر همه افراد به ویژه مادران باردار تاثیر مستقیم دارد.
وی با اشاره به اینکه آلایندگی هوا سبب ایجاد جهش اسپرم و یا کاهش آن می شود، اظهار کرد: سرب و منو اکسید کربن اثرات مخربی را بر قلب جنین در هشت هفته اول بارداری دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اثرات امواج الکترونیکی بر روی ناباروری اشاره کرد و گفت: هرچند صحبت های فراوانی در این زمینه انجام می شود اما تا کنون هیچ گزارشی در کشور این موضوع را به اثبات نرسانده است.
وی به محققان و پژوهشگران توصیه کرد که اقدامات پژوهشی لازم را در این زمینه به عمل آورند تا مردم به صورت مشخص بدانند که آیا امواج الکترونیکی بر روی ناباروری تاثیر دارد یا خیر.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme